FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Der har været fuld smæk på underholdningen de seneste gange, FC Nordsjælland og FC Midtjylland har krydset klinger. Mon der venter endnu en målfest i Farum lørdag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Osman, Schjelderup og Frese er fortid i Farum, men i sæsonens første kamp mod AaB var det ikke til at se på målscoringen.

Allerede efter 20 minutter var FC Nordsjælland nemlig oppe med 2-0 på mål af to af holdets garvede gutter i Ingvartsen og nyerhvervede Ankersen.

Uden alt for meget besvær og med et lidt mere afventende udtryk end vi tidligere har set, lykkedes det Farum-klubben at snuppe en komfortabel og fortjent 3-0-sejr over oprykkerne med en fremragende scoring af Mads Hansen i kampens døende minutter.

Spillemæssigt var opgøret egentlig ganske jævnbyrdigt, men som forventet viste Jens Olsens tropper mere kvalitet og koldblodighed i de afgørende situationer.

Flot start, om end det nok var på en billig baggrund mod et AaB-mandskab, som gik modigt og lidt naivt til den svære udekamp på Right To Dream Park.

Lørdag får vi formentlig et mere retvisende billede på, hvor FC Nordsjælland står til den nye sæson, når de bliver testet fra højeste hylde i form af de forsvarende danske mestre FC Midtjylland.

I de seneste sæsoner har ‘’Tigrene’’ haft et fornemt tag på ‘’Ulvene’’ hjemme på eget kunstgræs og er således ubesejret i de seneste seks indbyrdes opgør i Farum.

Adamo Nagalo var ikke en del af FCN-truppen senest, og forsvareren ligner mere og mere end spiller, som er på vej væk fra klubben.

FC Midtjylland:
Thomas Thomasbergs tropper lagde fra land med en noget skizofren indsats i sæsonpremieren mod AGF på Ceres Park.

Midtjyderne kom slet ikke ud af starthullerne og var allerede efter otte minutter nede i sækken med 1-0 i en første halvleg, som var langt under vanligt niveau.

Bedømt ud fra spil og chancer burde FC Midtjylland have været bagud med minimum et par mål inden pausen, hvor AGF væltede sig chancer.

Den ‘nye’ målmand Olafsson leverede dog en stor indsats med flere gode redninger, blandt andet på et straffespark fra Patrick Mortensen, og holdt håbet om point i live.

I sidste sæson viste FC Midtjylland en fornem evne til at kæmpe sig tilbage i fodboldkampe, og det var også tilfældet i fredags.

Med en hurtig scoring i anden halvleg af nyindkøbte Buksa og et par gode indskiftninger fra den brede trup, fik FC Midtjylland vendt skuden og var vel i sidste ende det hold, som var tættest på sejren.

I tirsdagens udekamp i Champions League-kvalen mod Santa Coloma gik det anderledes problemfrit med en sikker 3-0 sejr på mål af Franculino, Diao og Simsir.

Der bliver næppe udfordringer med at sikre videre avancement i næste uges returopgør, og Thomasberg må derfor forventes at stille med det tunge skyts her mod FC Nordsjælland.

Cho Gue-sung forventes igen ude med en skade, ligesom at Paulinho også har pådraget sig skade og ikke er med i truppen til opgøret. Til gengæld er Ola Brynhildsen tilbage i truppen, efter at have siddet ude med sygdom i tirsdags mod Santa Coloma. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Ingvartsen, Harder, Antman

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Rømer, Simsir – Franculino, Buksa

Dom:
FCM er uden sejr i de seneste seks indbyrdes opgør på Right To Dream Park, og har i fire af de opgør indkasseret minimum tre scoringer.

Sidste sæsons to indbyrdes møder i Mesterskabsspillet bød på to hæsblæsende og målrige kampe med slutresultater på 3-2 og 3-3, og bedømt på FC Midtjyllands defensive præstation mod AGF, kunne der snildt være endnu en målfest i vente her.

Tæt, målrig og intens affære i vente på kunstgræsset i Farum.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold og Over 2.5 mål scorer til odds 1.66 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria



Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig