136496

FC Midtjylland sælger midtstopper: Her er prisen

Der bliver hverken sat hele eller halve klubrekorder for FC Midtjylland, men salget af Rasmus Nicolaisen til franske Toulouse giver alligevel en pæn fortjeneste.



FC Midtjylland har solgt midtstopperen Rasmus Nicolaisen til franske Toulouse. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

24-årige Rasmus Nicolaisen har optrådt i 46 Superliga-kampe for FC Midtjylland og var i sidste sæson en tur i Portsmouth i Englands tredjebedste række.

Nicolaisen var også med i FC Midtjyllands vigtige sejr over Celtic i 2. runde af Champions League-kvalifikationen og i begge kampe mod PSV Eindhoven, men forsvarsspilleren ser ikke ud til være med, når midtjyderne i næste måned skal spille Europa League-gruppespil.

Gennem flere dage har det stået klart, at Rasmus Nicolaisen var tæt på et skifte til Toulouse, der i sidste øjeblik snuppede den danske forsvarsspiller for næsen af Allsvenskan-klubben Norrköping.

Og nu er handlen med Toulouse altså på plads.

Toulouse blev sidste år købt af Redbird Capital Partners, en amerikansk investeringsfond, der i år også har købt en mindre andel af John Henrys Fenway Sports Group, der ejer Liverpool. Her bliver han holdkammerat med Mikkel Desler. 

Ambitionerne er store, og de amerikanske ejere har ifølge tipsbladet.dk's oplysninger været villige til at betale omtrent fire millioner kroner for Nicolaisen.

Midtjyderne har stadig flere uafklarede spørgsmål med Jens-Lys Cajuste som varmt emne i Premier League, muligvis andetsteds end Matthew Benhams anden klub Brentford, Sory Kaba, der ikke har optrådt på holdet i denne sæson og som tydeligvis er til salg, og Awer Mabil, der har kontraktudløb til næste sommer og har tiltrukket sig interesse fra udlandet.

Den anden vej har FC Midtjylland kig på angriberen Maronny fra Atletico Mineiro, der kan blive klubbens dyreste spiller nogensinde, og som klubben fra Belo Horizonte er interesseret i at få solgt, efter man har indgået aftale med den tidligere Atlético Madrid- og Chelsea-stjerne Diego Costa.

Forsvaret kunne også være et sted, hvor der sker yderligere ændringer – Rodrigues de Oliveira, endnu en brasilianer, fra Gremio – er blevet nævnt i brasilianske medier som et muligt FC Midtjylland-køb, og så er det stadig meget tænkeligt, at FCM skal af med en back efter at have skrevet kontrakt med Henrik Dalsgaard.





EKSKLUSIVT

Dansk rekordhandel – Martin Albrechtsen ellevild


CV vil ikke sammenligne: AGF er et godt sted

Sammenligner dansk spids med verdensstjerne



Brøndby sejrer over skandinavisk tophold

TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Mareridtet fortsætter for dansk landsholdsbobler

Dyster melding angående FCK-talent

FCK tilføjer 17-årigt talent til Europa-trup



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


Surt show: Yussuf Poulsen skadet igen

Afsløring: Bertram Kvist skifter til Esbjerg

Op mod 5.000 til vild testkamp i Aarhus

FCN fortsætter med vanvittige sejre i testkampe



STORT INTERVIEW

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto


Jagter ny dansk klub efter udlandsophold

FC Midtjylland dropper angriber i Europa

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt

Nu taler Ruben Amorim om Chido Obi

FCK-direktør: ‘Så lagde jeg bare røret på’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

Bodø/Glimt-boss raser mod AaB: Er du dum?

Kan blive verdens bedst betalte landstræner

Vil købe dansk landsholdsspiller – men…



Slagter Tottenham: Jeg har aldrig set lignende!

Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris

CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige

De har brug for en kæmpe transfersucces!

Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!

Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent

Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn

Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud

Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer

Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen

Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’

I svime over Oscar Højlund: Den næste leder

Real Madrid-legende stopper karrieren

Der er potentiale til noget rigtig stort

Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser

Philip Billing jubler: Han er en vinder

Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay

Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Sådan gør din klub i vinterpausen

Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet

Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker

Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen

Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?

Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen

Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi

Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England