FC Midtjylland har solgt midtstopperen Rasmus Nicolaisen til franske Toulouse. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.
24-årige Rasmus Nicolaisen har optrådt i 46 Superliga-kampe for FC Midtjylland og var i sidste sæson en tur i Portsmouth i Englands tredjebedste række.
Nicolaisen var også med i FC Midtjyllands vigtige sejr over Celtic i 2. runde af Champions League-kvalifikationen og i begge kampe mod PSV Eindhoven, men forsvarsspilleren ser ikke ud til være med, når midtjyderne i næste måned skal spille Europa League-gruppespil.
Gennem flere dage har det stået klart, at Rasmus Nicolaisen var tæt på et skifte til Toulouse, der i sidste øjeblik snuppede den danske forsvarsspiller for næsen af Allsvenskan-klubben Norrköping.
Og nu er handlen med Toulouse altså på plads.
Toulouse blev sidste år købt af Redbird Capital Partners, en amerikansk investeringsfond, der i år også har købt en mindre andel af John Henrys Fenway Sports Group, der ejer Liverpool. Her bliver han holdkammerat med Mikkel Desler.
Ambitionerne er store, og de amerikanske ejere har ifølge tipsbladet.dk's oplysninger været villige til at betale omtrent fire millioner kroner for Nicolaisen.
Midtjyderne har stadig flere uafklarede spørgsmål med Jens-Lys Cajuste som varmt emne i Premier League, muligvis andetsteds end Matthew Benhams anden klub Brentford, Sory Kaba, der ikke har optrådt på holdet i denne sæson og som tydeligvis er til salg, og Awer Mabil, der har kontraktudløb til næste sommer og har tiltrukket sig interesse fra udlandet.
Den anden vej har FC Midtjylland kig på angriberen Maronny fra Atletico Mineiro, der kan blive klubbens dyreste spiller nogensinde, og som klubben fra Belo Horizonte er interesseret i at få solgt, efter man har indgået aftale med den tidligere Atlético Madrid- og Chelsea-stjerne Diego Costa.
Forsvaret kunne også være et sted, hvor der sker yderligere ændringer – Rodrigues de Oliveira, endnu en brasilianer, fra Gremio – er blevet nævnt i brasilianske medier som et muligt FC Midtjylland-køb, og så er det stadig meget tænkeligt, at FCM skal af med en back efter at have skrevet kontrakt med Henrik Dalsgaard.

Så presset er din Superliga-klub

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster
Kære FC København: Hvad venter I på?

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken