Superligaens længst siddende træner går fra borde.
AGF har onsdag meddelt, at David Nielsen stopper efter lørdagens opgør mod FC Nordsjælland, og det er på mange måder en forventet udgang af en forfærdelig sæson for århusianerne.
AGF satser på at have en ny cheftræner på plads inden 16. juni, og det store spørgsmål er naturligvis, hvem der skal afløse David Nielsen på Fredensvang?
Tipsbladet kommer her med fem bud:
Brian Priske, 45 år, cheftræner i Royal Antwerp
Den tidligere mestertræner i FC Midtjylland står lige nu i spidsen for Royal Antwerp, men der kan næppe længere være nogen tvivl om, at han får sparket efter sæsonens sidste kamp. Ekstra Bladet skrev i søndags, at der allerede har været kontakt mellem AGF og Priske, og han er på mange måder et oplagt valg. Det forlyder dog, at Priske foretrækker at blive i udlandet.
Poya Asbaghi, 36 år, klubløs
Den talentfulde svenske træner blev for nyligt fyret i Barnsley, og ifølge Ekstra Bladet er også han på blokken i AGF. Poya Asbaghi er tidligere U21-landstræner i Sverige, hvor han også har stået i spidsen for IFK Göteborg. Han er blot 36 år og betegnes som ét af de helt store trænertalenter i Skandinavien.
Kent Nielsen, 60 år, cheftræner i Silkeborg IF
Der er ingen tvivl om, at det lige nu er federe at være i Silkeborg end i AGF, men – og undskyld SIF – AGF er bare en mere attraktiv klub for en dansk træner i kraft af dens historie, størrelse og økonomiske muskler. Spørgsmålet er, om Kent NIelsen tænker det samme. Umiddelbart er han næppe interesseret i at forlade Silkeborg IF, men AGF vil være tossede, hvis de om ikke andet har Kent Nielsen på blokken. Den tidligere EM-vinder havde en kort periode som cheftræner i AGF for mere end 20 år siden.
Mike Tullberg, 36 år, U19-træner i Borussia Dortmund
Den tidligere AGF-spiller vil være et frækt bud på en ny cheftræner på Fredensvang. Han har gjort et flot stykke arbejde med talenterne i Borussia Dortmund, og han er tidligere ungdomstræner i AGF. Mike Tullberg har ingen erfaring som cheftræner på øverste niveau, og det kan meget vel tænkes, at han derfor ikke kommer i betragtning hos Stig Inge Bjørnebye.
Thomas Thomasberg, 47 år, cheftræner i Randers FC
Det vil være kontroversielt at tage fra Randers FC til AGF, men Thomas Thomasberg vil bestemt ikke være den første. Thomasberg har leveret et imponerende stykke arbejde i Randers FC gennem flere sæsoner, og at han er fristet af en ny udfordring, stod klart, da han i vinter flirtede med AaB. Thomas Thomasberg bør være et navn, der bliver vendt på Fredensvang.
Læs også denne kommentar fra Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør om afskeden med David Nielsen. Den finder du lige her.

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea