Fanklubben spår: Sådan ender Superligaens guldkamp

Hvordan ender en historisk tæt Superliga? Fanklubben kigger her i spåkuglen og kigger på, hvem der vinder guld.



TBF_Primary_RGB_250x257Der resterer fire runder i dansk fodbolds bedste række, og det er historisk tæt.

Brøndby, FC København og FC Midtjylland ligger inden for et point i toppen af rækken, og så er FC Nordsjælland bare tre point efter topholdet Brøndby.

Med andre ord er det en guldgyser, der venter i de sidste runder.

Men hvordan ender det så? Hvem vinder guldet. Det har Tipsbladets Fanklubben sat sig for at finde ud af.

Her kommer Fanklubbens bud på, hvordan de sidste fire runder ender i toppen af rækken. Og dermed kårer Fanklubben også en dansk mester.

Den kommende danske mester er… Ja, det må du læse i bund for at finde du af.


Taber vi kampen i weekenden tør jeg næsten godt at kalde den game over – men det er på tide, vi ser CL-niveauet i superligaen, og jeg tror det bliver nu.

Tobias Lawaetz
FC København-fan

29. runde:
BIF-FCK – 2
FCM-AGF – 1
FCN-SIF – 1

30. runde:
BIF-FCN – X
FCK-FCM – 1

31. runde:
SIF-BIF – 2
FCN-FCM – 1
AGF-FCK – 2

32. runde:
FCM-SIF – 1
FCK-FCN – 1
BIF-AGF – 1

Slutstilling:
FCK: 67
BIF: 63
FCM: 61
FCN: 60

– Jeg bliver jo nødt til at tro på det. Andet ville være underligt som FCK-fan. Selvom bundniveauet i foråret har været skræmmende ringe, så har topniveauet været tilsvarende opadgående de sidste par kampe. Med spillere som Achouri og Elyounoussi i form er det svært at undervurdere FCK, og når forsvaret endelig er begyndt at præstere, så ser det bedre og bedre ud.

– Men meget bliver afgjort allerede på søndag – vinder vi ude mod Brøndby og ligger nr. 1, så har jeg svært ved at se os tabe mesterskabet, omend man ikke må undervurdere hverken FCM, AGF eller FCN, vi møder efterfølgende.

– Taber vi kampen i weekenden tør jeg næsten godt at kalde den game over – men det er på tide, vi ser CL-niveauet i superligaen, og jeg tror det bliver nu.

TBF_Primary_RGB_250x257


FCK er de køligste i den endelige afgørelse og napper 10 point for de sidste fire og bliver mestre med 65 point.

Peter Birch
Viborg FF-fan

29. runde:
BIF-FCK 2
FCM-AGF X
FCN-SIF 1

30. runde:
BIF-FCN X
FCK-FCM 1

31. runde:
SIF-BIF 2
FCN-FCM 1
AGF-FCK 2

32. runde:
FCM-SIF X
FCK-FCN X
BIF-AGF 1

Slutstilling:
FCK: 65
BIF: 63
FCN: 62
FCM: 57

– FCK er de køligste i den endelige afgørelse og napper 10 point for de sidste fire og bliver mestre med 65 point. Brøndby samler syv point og ender på 63 – lige præcis nok til at holde Farum stangen fra andenpladsen.

– Selvom Farum bibeholder momentum og samler otte point, er det derfor kun 62 point og en tredjeplads. Football Club Midtjylland sjosker rundt i det, lover for meget, scorer en håndfuld selvmål og får et par røde kort.

– Facit i Herning er to point og dermed 57 point, samt en sorteper på fjerdepladsen.

TBF_Primary_RGB_250x257


Men alle kan blive mestre, og det er da fedt, at det er så spændende, selvom mit fokus nok vil være et andet sted i tabellen.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

29. runde:
BIF-FCK 1-1
FCM-AGF 1-0
FCN-SIF 3-0

30. runde:
BIF-FCN 1-1
FCK-FCM 2-0

31. runde:
SIF-BIF 0-2
FCN-FCM 2-1
AGF-FCK 2-2

32. runde:
FCM-SIF 2-1
FCK-FCN 2-1
BIF-AGF 2-1

Slutstilling: 
BIF: 64
FCK: 63
FCM: 61
FCN: 60

– Jeg tror det bliver Brøndby.

– De har det bedste program af favoritterne, da de stadig har Silkeborg og AGF samt to hjemmekampe mod to af favoritterne. Men jeg tror også, at det bliver ekstremt tæt med FC København, og at meget står og falder med kampen på søndag.

– FCM tror jeg ikke på efter deres nederlag i Silkeborg. Sådan udsving er der ikke plads til på nuværende tidspunkt. FCN mangler rutinen.

– Men alle kan blive mestre, og det er da fedt, at det er så spændende, selvom mit fokus nok vil være et andet sted i tabellen.

TBF_Primary_RGB_250x257


Jeg tror og håber, FC Nordsjælland tager guldet. De er kommet noget fra baghjul, men hold da op et forår de har haft.

Rasmus Thomsen
AGF-fan

29. runde:
BIF-FCK = X
FCM-AGF = 1
FCN-SIF = 1

30. runde:
BIF-FCN = 2
FCK-FCM = X

31. runde:
SIF-BIF = X
FCN-FCM = 1
AGF-FCK = X

32. runde:
FCM-SIF = 1
FCK-FCN = X
BIF-AGF = X

Slutstilling: 
FCN: 63
FCM: 62
FCK: 59
BIF: 59

– Jeg tror og håber, FC Nordsjælland tager guldet. De er kommet noget fra baghjul, men hold da op et forår de har haft.

– Som AGF'er har jeg oplevet FCN nogle gange i dette forår og sikke nogle talenter. Særligt Schjelderup ser jeg som forårets helt store profil i Superligaen – han er dælme go'.

– Heldigvis lykkedes det for GF at slå dem i pokalen, men i Superligaen har FCN gjort ondt på AGF i de seneste uger. Så jeg går med FCN.

TBF_Primary_RGB_250x257


Jeg har regnet mig frem til, at det ene point, Brøndby er foran med nu, viser sig at være afgørende.

Jesper Koerstz Jensen
Silkeborg IF-fan

29. runde:
BIF-FCK 1-1
FCM-AGF 4-1
FCN-SIF 3-0

30. runde:
BIF-FCN 2-2
FCK-FCM 0-0

31. runde:
SIF-BIF 1-2
FCN-FCM 0-1
AGF-FCK 2-4

32. runde:
FCM-SIF 1-1
FCK-FCN 2-0
BIF-AGF 2-0

Slutstilling:
BIF: 64
FCK: 63
FCM: 63
FCN: 57

– Jeg har regnet mig frem til, at det ene point, Brøndby er foran med nu, viser sig at være afgørende.

– FCN får gummiben, Midtjylland mangler kvalitet i det etablerede spil, FCK savner et harmonisk kollektiv, og Brøndby finder magi i Wass, Vallys, Suzuki- trekløveret, og derfor ender guldet på Vestegnen.

– AGF bliver prügelknabe, og Silkeborg har store tømmermænd ovenpå den overlegne pokalfinalesejr (denne tekst er skrevet før finalen), men formår alligevel at tage et point mod Midtjylland i allersidste runde som forhindrer guldet i at havne i Herning.

TBF_Primary_RGB_250x257


Den ’nye’ struktur giver bare så mange fede kampe og en masse små finaler de sidste fire runder.

Kasper Henriksen
FC Nordsjælland-fan

29. runde:
BIF-FCK – X
FCM-AGF – 1
FCN-SIF – 1

30. runde:
BIF-FCN – 2
FCK-FCM – X

31. runde:
SIF-BIF – X
FCN-FCM – 1
AGF-FCK – 2

32. runde:
FCM-SIF – X
FCK-FCN – 2
BIF-AGF – X

Slutstilling:
FCN: 65
FCK: 60
FCM: 60
BIF: 59

– Jeg bliver jo nødt til at gå med Nordsjælland, selvfølgelig! Jeg synes, at vi langt om længe har fundet vores start 11’er, hvor der både er plads til Osman og Schjelderup. Derudover har vi momentum og en stime som ubesejret i mesterskabsspillet, så selvfølgelig går vi efter guldet.

– GULDET SKAL HJEM TIL FARUM IGEN!

– Sidste år smed vi vores føring og forspring på 10 point væk, men i år er det os, der kommer bagfra, og det ser jeg som en kæmpe fordel.

– Vi har alt og vinde, og presset må siges at være noget højere hos vores tre konkurrenter.

– Jeg vil også gerne slå fed streg under Superligaen i år, for hold kæft hvor har vi gang i en historisk spændende sæson – i begge ender af tabellen.

– Den ’nye’ struktur giver bare så mange fede kampe og en masse små finaler de sidste fire runder.

– Jeg er sikker på at vi først finder en DM-vinder i sidste spillerunde, hvor vi (Nordsjælland) tager revanche fra sidste sæson og bliver DANSKE MESTRE i et fyldt Parken.

TBF_Primary_RGB_250x257


FCN vinder guldet i år, fordi de simpelthen bare er det bedst spillende hold lige for tiden.

Mikkel Larsen
Hvidovre IF-fan

29. runde:
BIF-FCK 1-2
FCM-AGF 4-1
FCN-SIF 5-0

30. runde:
BIF-FCN 1-2
FCK-FCM 2-2

31. runde:
SIF-BIF 0-2
FCN-FCM 2-1
AGF-FCK 1-3

32. runde:
FCM-SIF 2-2
FCK-FCN 3-3
BIF-AGF 2-1

Slutstilling:
FCN 63
FCK 63
BIF 62
FCM 60

Foto: Alamy

– Så ud fra mine forudsigelser så bliver FCN danske mestre med en bedre målscore end FCK. Den allersidste spillerunde bliver afgørende, specielt i kampen mellem FCK-FCN, som kan blive den direkte finale om guldet.

– FCN vinder guldet i år, fordi de simpelthen bare er det bedst spillende hold lige for tiden. Schjelderup og Osman er flyvende, og jeg tror, at de bare buldrer videre i samme dur, som vi har set i de sidste par kampe.

TBF_Primary_RGB_250x257


– Det kan ende som en fuldstændig legendarisk sidste runde med en pokal i en helikopter klar til at flyve fra Fyn til enten Herning eller Hovedstadsområdet. Så kan jeg jo blot håbe på, at det bliver i Brøndby, den skal lande.

Morten Svan
Brøndby IF-fan

29. runde:
BIF-FCK – X
FCM-AGF – 1
FCN-SIF – 1

30. runde:
BIF-FCN – X
FCK-FCM – X

31. runde:
SIF-BIF – 2
FCN-FCM – X
AGF-FCK – 2

32. runde:
FCM-SIF – 1
FCK-FCN – X
BIF-AGF – 1

Slutstilling: 
BIF: 64
FCM: 63
FCK: 61
FCN: 59

– Det er liiiidt for spændende at være Brøndby-fan i øjeblikket, men jeg er optimist. Selvom jeg måske ikke har helt så meget grund til at være det, hvis man ser på den nuværende formkurve.

– Jeg tror dog på, at slutprogrammet med tre hjemmekampe og to kampe mod SIF og AGF, som med pokaltømmermænd kan være gået på sommerferie, kan blive afgørende til Brøndbys fordel. Det kræver dog, at defensiven begynder at spille igen, for det har haltet lidt på det seneste.

– Men det bliver en spændende afslutning på sæsonen. Det kan ingen være i tvivl om. Måske endda med spænding helt til det sidste.

– Det kan ende som en fuldstændig legendarisk sidste runde med en pokal i en helikopter klar til at flyve fra Fyn til enten Herning eller Hovedstadsområdet. Så kan jeg jo blot håbe på, at det bliver i Brøndby, den skal lande.

– Som jeg lige kan regne ud, betyder mit bud, at Brøndby vinder med et enkelt point ned til FCM med samme pointhøst i de sidste fire runder. Og altså total spænding til det sidste.

TBF_Primary_RGB_250x257


Jeg tror FCK ender med at vinde guld.

Morten Bech Højgaard
OB-fan

29. runde:
BIF-FCK – 2
FCM-AGF – 1
FCN-SIF – 1

30. runde:
BIF-FCN – X
FCK-FCM – 1

31. runde:
SIF-BIF – X
FCN-FCM – X
AGF-FCK – 2

32. runde:
FCM-SIF – 1
FCK-FCN – 2
BIF-AGF – 1

Slutstilling:
FCK: 64
FCN: 63
FCM: 62
BIF: 61

– Jeg tror FCK ender med at vinde guld.

– De virker til at "toppe" på det rigtige tidspunkt – de har vundet de tre "lette" kampe mod to gange Silkeborg og AGF og kommer ud med en masse selvtillid.

– Den selvtillid kan de tage med til de kommende kampe. Derudover kan de på trods af skader stille et slagkraftigt hold og har en bredde, som de andre ikke har!

– Brøndby virker til at have tabt pusten – lidt i hvert fald! Jeg så dem i Farum, og der blev de jo kørt ud af klædet –  specielt sidste del af anden halvleg.

TBF_Primary_RGB_250x257


Da FCK tabte point i Midtjylland efter to nederlag i de første to kampe i mesterskabsspillet, sagde jeg stadig, at FCK ville vinde. Og det gør jeg stadig.

29. runde:
BIF-FCK: 2
FCM-AGF: 1
FCN-SIF: 1

30. runde:
BIF-FCN: X
FCK-FCM: X

31. runde:
SIF-BIF: 2
FCN-FCM: X
AGF-FCK: 2

32. runde:
FCM-SIF: X
FCK-FCN: 1
BIF-AGF: 1

Slutstilling: 
FCK: 65
BIF: 63
FCM: 61
FCN: 58

– Som Lyngby-fan er man notorisk set objektiv tilskuer i mesterskabsspillet, og jeg glæder mig af hele mit danske fodboldhjerte over, at mesterskabsspillet er så tæt. Dermed glæder jeg mig jo også indirekte over Farums fornemme form, og selvom jeg selvsagt har svært ved det, vil jeg hvile ved, at Superligaen er rekordtæt i år.

– Det gør spillerne bedre, det gør ligaen mere seværdig, det gør klubberne mere eftertragtede for den hyldes topspillere, og så gør det Superligaen som produkt til et mærkbart bedre et af slagsen – rent ud sagt: Intet negativt!

– Da FCK tabte point i Midtjylland efter to nederlag i de første to kampe i mesterskabsspillet, sagde jeg stadig, at FCK ville vinde. Og det gør jeg stadig. Jeg tror de har den største kvalitet i truppen, og derudover har de mest brug for mesterskabet, og akkurat som Femern-forbindelsen; den forkortede vej til Europa.

– Den eneste grund til, at FCK stadig er med i topstriden, er det "nye" format – og hvor har formatet slet ikke fået nok ros. Både i top og bund giver det spænding i alle kampe, for det er selvfølgelig altid sjovest – både for vindende og tabende part – at spille mod hold, der er så jævnbyrdige som muligt. Jeg tror Brøndby tager sølv, og så tror jeg, at Midtjylland tager bronzen qua Farums sværere program.

– Lige meget hvem af de fire bejlere, der skulle løbe med guldmedaljerne, så håber jeg, at det er dét hold, der kan repræsentere Danmark bedst i europæiske klubturneringer i næste sæson, og der tror jeg, med FCK's historik og pengepung i betragtning, at de har de bedste forudsætninger for det.

TBF_Primary_RGB_250x257


Et indbyrdes resultat bliver forskellen på guld og fjerdeplads.

29. runde:
BIF-FCK: 1-3
FCM-AGF 3-0
FCN-SIF 4-0

30. runde:
BIF-FCN 2-2
FCK-FCM 1-2

31. runde:
SIF-BIF 2-2
FCN-FCM 2-2
AGF-FCK 1-2

32. runde:
FCM-SIF 2-0
FCK-FCN 1-3
BIF-AGF 2-0

Slutstulling:
FCM: 65
BIF: 62
FCN: 61
FCK: 61

– Men ét indbyrdes resultat bliver forskellen på guld og fjerdeplads.

TBF_Primary_RGB_250x257





‘Det er målet i Parken’



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


‘Det er målet i Parken’

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs



Udlejet FCM-angriber storspiller

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel



Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen