Erkender interesse for Kent Nielsen

Kent Nielsen bliver meldt som et emne i Rosenborg, og selv om Silkeborgs sportschef ikke direkte vil kommentere på det, erkender han, at der er interesse for den succesfulde cheftræner.



Få danske trænere har gjort et flottere stykke arbejde i dansk fodbold end Kent Nielsen de seneste år. 

Aktuelt i denne sæson har Kent Nielsens Silkeborg også været flyvende, og inden fredagens udekamp i Hvidovre er man treer i Superligaen. Ganske imponerende for en klub af Silkeborgs størrelse. 

Kent Nielsens succes har bragt ham i spil til Rosenborg-jobbet, og det er noget, som Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, blev spurgt ind til af Viaplay i optakten til fredagens kamp. Lige præcis det rygte ville han ikke kommentere på, men han erkender, at der er interesse for Kent Nielsen, når det går så godt.

Er det tit, at I får forespørgsler på Kent Nielsen?

– Nej, det er det ikke. Der er et eller andet specielt ved cheftrænere. Med spillere er det sådan noget, der hele tiden er gang i og rigtig meget løst og fast – trænerne er lidt mere beskyttet trods alt, siger han, før han konkret bliver spurgt ind til Rosenborg:

– Jeg kan alligevel sige, at når det går, som det går i Silkeborg i øjeblikket, så kommer der større interesse omkring spillere, trænere og på en god dag måske også en sportschef, så det er bare en del af det, der følger med. Kent har gjort et fantastisk stykke arbejde i Silkeborg, så derfor er det noget, man lægger mærke til andre steder. 

– Jeg vil så sige, at hvis der skulle komme en henvendelse eller to eller fem, så er Kent så loyal. Kent har ingen agenter. Hvis der kommer noget, bliver Kent ikke sådan en, der presser på. Det er altid i fuldt fred og fordragelighed og forståelse. Der er han virkelig loyal loyal og troværdig. Så jeg er ikke så bange, hvis der skulle komme nogle, forklarer han. 

Skal man tage sportschefens ord for gode varer, så er der altså ikke dumpet noget konkret ind på succestræneren. Skulle det ske, og Silkeborg mister Kent Nielsen, så erkender Jesper Stüker også, at det bliver en hård en at sluge. 

– Jeg vil da være rigtig ked af, hvis der kom et eller andet. Hvis nu Aston Villa kom, tror jeg da godt, at Kent kunne være rigtig fristet… siger han.

Jesper Stüker indrømmer, at han ikke har nogen skyggeliste over mulige afløsere for Kent Nielsen, hvis han nu skulle forsvinde. Han tror dog "rigtig" meget på, at de går aftalen ud med Kent Nielsen.

Kent Nielsen blev også spurgt ind til Rosenborg-rygterne i optakten, og det var ikke noget, som han ville kommentere på. Han kalder det dog flatterende at blive rygtet til store klubber. Se interviewet med Kent Nielsen i afspilleren over artiklen.





Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti