126172

Ekspert slår fast: Dommer har lovhjemmel i FCK-AGF

Måtte Jørgen Daugbjerg Burchardt overhovedet sætte spillet i gang igen, efter han havde fløjtet kampen mellem FC København og AGF af? Ja, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe.



Da Jørgen Daugbjerg Burchardt fløjtede opgøret mellem FC København og AGF af, førte AGF med 3-2, men i stedet for en sejr kom David Nielsens tropper kun hjem med et enkelt point.

Det skyldes, at VAR kaldte dommeren til skærmen for at genvurdere, om der var begået et straffespark i forbindelse med at bolden træf Benjamin Hvidts arm.

Og straffespark var der, vurderede Jørgen Daugbjerg Burchardt, der altså satte spillet i gang igen, og efter Jonas Winds udligning til 3-3 fløjtede kampen af for anden og sidste gang.

Ikke overraskende er der blevet sagt og skrevet meget om, hvad der foregik i slutfasen af opgøret fra Parken. AGF's spillere og ledere var ikke overraskende irriterede over kendelsen, mens Jørgen Daugbjerg Burchardt gav AGF en undskyldning for at have fløjtet kampen af, inden VAR havde vurderet situationen omkring det mulige straffespark.

Men har dommeren overhovedet lovhjemmel til at genstarte et opgør, der er fløjtet af? Ja, siger dommerobservatør og medlem af DBU's lovgruppe Jan Carlsen.

– Der er i VAR-protokollen lovhjemmel til at foretage et gennemsyn og genoptage spillet efter slutfløjt (også i 1. halvleg), så længe dommerne ikke har forladt banen. I Bundsligaen havde man sågar en situation, hvor dommerne måtte hente spillerne op på banen igen efter 1. halvleg, da de bare var gået, mens der blev checket, siger Jan Carlsen til tipsbladet.dk om gårsdagens VAR-gennemsyn.

Efter opgøret var Jacob Nielsen – der siden har undskyldt til FCK for at kalde dem for manipulerende over for dommeren – også sur over, at der var lagt seks minutters tillægstid til i opgøret. Det samme var træner David Nielsen.

Heller ikke her er der meget at komme efter for AGF, der da også har trukket protesten over afslutningen af FCK-AGF tilbage.

– Det er suverænt dommerens skøn, hvor meget tid der skal lægges til.  Det er typisk tid, som er gået tabt på grund af udskiftninger, skadesbehandlinger, bevidst langsomme igangsættelser – og hvad som helst andet.

– Og som noget nyt også den tid, der er gået tabt, fordi spillets genoptagelse bliver forsinket på grund af VAR-check, enten i vognen eller ved skærmen. Så dommeren vil have en tillægstid for det, som er sket på banen, og VAR vil melde ind, hvor meget tid de har "spildt". De to tal tilsammen vil give den reelle tillægstid. Og så kan der jo i tillægstiden ske noget, der gør, at der lægges yderligere tid til. Det er derfor, at stadion typisk vil meddele, at der er lagt mindst x minutter til, siger Jan Carlsen.

AGF fortalte mandag formiddag, at man har droppet protesten, da man har valgt at acceptere Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning. Jacob Nielsen har ligeledes undskyldt for at have kaldt FCK for manipulerende. Den undskyldning har FCK accepteret.

Aarhus-klubben er fortsat på tredjepladsen i Superligaen, mens FCK følger efter på fjerdepladsen, to point efter AGF.

Du kan klikke her og læse Jacob Nielsens undskyldning. Du kan klikke her og læse FCK's accept af Jacob Nielsens undskyldning. Og så kan du klikke her og læse Jørgen Daugbjerg Burchardts vurdering af situationen i Parken.

Jan Carlsen har Carlsens Corner i Tipsbladet, hvor han ugentligt skriver om dommerfaget. Læs hans seneste klumme her.





Kære FC København – håb er ikke en strategi!



MEDIE

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring


Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland



TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  



EKSKLUSIVT

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn


Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner

‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Her er Lukas Engels nye klub

Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet


HELT VILDT

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik


Jubler over Dolberg: Minder om legende

Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres



– Manchester United kan vinde Premier League

Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’


TOPNYHED

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt


Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub

– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers