– Det er vanvittigt dyrt at blive et tophold i fodbold i dag.
Brøndby IF mangler penge i kassen igen.
Fredag kom det frem, at klubben fra Vestegnen igangsætter en aktieemission, der giver mulighed for at tegne op til 570.332.733 nye aktier til 0,30 kroner stykket. Med henblik på at skaffe i omegnen af 170 millioner mere i klubkassen, så Brøndby IF kan tage kampen op med de andre tophold i Danmark, der har skovlet penge ind de seneste år.
Aktieemission er ikke den første i Brøndby IF’s historie, og selvom det kun er relativt kort tid siden, at GFH overtog styringen i klubben, så overrasker det ikke sportsøkonom ved Deloitte Jesper Jørgensen.
– De fik i forbindelse med, at GFH kom ind, en kapitalindsprøjtning og det, man kalder ansvarlige lån, på omkring 180 millioner, men dem har de brugt en stor del af, cirka 160 millioner, så der er ikke så mange tilbage. I 2024-25-sæsonen kommer de også ud med et underskud, men de er ikke færdige med at investere i klubben på de fleste parametre. Så det er helt forventeligt, at på et eller andet tidspunkt skulle der penge i systemet for at videreudvikle sig selv, siger han i et interview til Tipsbladet.
Problemet med økonomien er ikke nyt ude på Vestegnen, og det er netop de årelange konsekvenser af, at man ikke har kunnet skabe stabile overskud, der gør, at de er nødt til at investere heftigt, hvis de på nogen måde vil leve op til ambitionen om at kunne konkurrere på sigt med FC Midtjylland og FC København.
– Det er vanvittigt dyrt at blive et tophold i fodbold i dag. Om det er i Danmark eller udlandet, så koster det et par bondegårde. Der skal rigtig mange penge til i dag, spillerne er blevet dyrere at købe, også de spillere, du skal bruge for at spille med i toppen af dansk fodbold. Brøndby har lidt siden 2013, så de er aldrig kommet på niveau. Selvom de er blevet Danmarksmestre en enkelt gang og har været tæt på, så er hele klubben ikke blevet genopbygget til fordoms styrke.
– Men de andre klubber flytter sig hele tiden. FC København og FC Midtjylland, der har fået Anders Holch Povlsen ind, og hvis du kigger i udlandet også, så går udviklingen vanvittigt hurtigt. Så et er, at de skal indhente det forsømte, men baren flyttes hele tiden opad. Derfor skal der bare rigtig mange penge til, når du er bagud fra start.
Det ville være naturligt, at man stiller spørgsmålstegn ved, hvorvidt det kan betale sig at deltage i aktieemissionen, da pengene måske bare ville blive brugt til at lukke det nuværende underskud. Men Jesper Jørgensen mener, at pengene kan føre til, at der kan komme positive udviklinger, også på transfermarkedet.
– Langt hovedparten af det, de får ind, kan de bruge til at investere i spillere og infrastruktur, for eksempel. Så det er der, hovedparten formentlig skal bruges, men får de ikke pengene, kan de ikke komme videre, og så vil de nok stagnere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overskud er vejen til succes
I teorien kan Brøndby lave disse aktieemissioner, så tosset de vil; det er der intet, der stopper dem i, men med tiden vil de fleste aktionærer nok miste interessen i at fortsætte med at skyde penge i klubben, selvom det måske mere er bundet på kærlighed end tanken om en god investering. Men hvis de skal undgå at fiske efter flere penge i de kommende år på Vestegnen, så er der en afgørende metode: overskud.
– De skal op på et niveau, hvor de kan lave de samme transfers som FC Nordsjælland, FC Midtjylland og FC København kan lave, hvis de skal sikre økonomien. Det kræver noget tid, hvor de skal skabe sportslige resultater og samtidig få skabt den talentudvikling, der skal til, og det kommer til at tage tid.
– De skal sikre, at de kommer til at spille i Europa og sælge nogle spillere, hvis de skal have styr på deres økonomi. Og det hænger dybest set sammen, de ting.
Jesper Jørgensen ville dog have enkelte forbehold, hvis det var ham selv, der skulle smide penge i Brøndby IF som ny aktionær.
– Jeg ville udfordre strategien, hvis jeg skulle købe aktier i Brøndby. Tror jeg på strategien, er den rigtig, og tror jeg, at de kan udføre den, det skal man spørge sig selv om. Hvis strategien kan gennemføres, er det en god investering, men de fleste fodboldinvesteringer er risikable sammenlignet med en aktie i Novo, så det skal man være indstillet på, hvis man investerer i sport. Både fordi sport er uforudsigeligt, og aktien ikke er meget værd sammenlignet med C25-aktier.
– Jeg tror, at de nuværende aktionærer godt ved, at det koster en bondegård at komme op på det niveau, man gerne vil op på, hvor man skal være på niveau med FCK og FCM, så det kan ikke være en overraskelse for aktionærerne.
Brøndby IF går en spændende tid i møde, efter at Frederik Birk er blevet udnævnt som cheftræner, samtidig med at Benjamin Schmedes hurtigt bliver testet af på transfermarkedet.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk