– Det er vigtigere end en god signing udefra

Carsten V. Jensen mener, at det er vigtigere for Brøndby at forlænge med Noah Nartey end at købe en god spiller udefra.



Brøndby kunne i sommer sige farvel til stortalentet Oscar Schwartau, som blev skudt afsted til Norwich et år inden kontraktudløb, så Brøndby trods alt stadig kunne tjene en fin skilling på ham. 

Det var der nok en del Brøndby-fans, som var ærgerlige over, men ikke lang tid efter kunne Brøndby – efter Tipsbladets afsløring – præsentere, at man havde forlænget Noah Narteys kontrakt med tre år. Den stod ellers til at udløbe næste sommer, hvorfor Brøndby altså kunne risikere at miste stortalentet, der endelig har fået sit gennembrud, uden at få en transferkrone for ham.

Og man må ikke undervurdere betydningen af lige netop den kontraktforlængelse, som Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen havde oppe som en af topprioriteterne denne sommer. Det giver han udtryk for i BrøndbyLyd, hvor han også sætter lidt ord på processen omkring forlængelsen, og udsigten til hvad Brøndby havde gjort, hvis Nartey ikke havde forlænget. 

– Vi har haft en god dialog længe med Narteys bagland, og i starten af august havde jeg en god fornemmelse af, at den skulle vi nok få lukket. Ellers har du helt ret, så havde det på en eller anden måde været svært at spille videre med Nartey, hvis han var på vej til et udløb. Det er lidt det her med at forpligte sig til hinanden. Vi forpligter os til Nartey ved at vise ham tilliden, Jesper har givet ham masser af spilletid, og han har taget imod den. 

– Det var faktisk en nøgleting for os at få lukket Nartey denne sommer, siger 'CV'.

At man nu har papir på Nartey i nogle år mere vil Brøndby-bossen også definere som vigtigere, end hvis han havde købt en god spiller udefra, hvilket mange af fansene ellers nok hungrede efter gennem stort set hele transfervinduet.

– Det er vigtigere end en god signing udefra. Der ligger noget ekstra i det. Det er en spiller, som er kommet igennem Masterclass. Vi har brugt masser af kræfter i at få ham igennem den transition, det er, og så ind til at skulle præstere rigtig fint, som han har gjort. Det er der noget ekstra i for alle, og det kan jeg mærke om søndagen, når der bliver skiftet en Masterclass spiller ind, eller han gør det godt, så er der bare en forskel.

Carsten V. Jensen indrømmer også, at han gerne havde set Narteys nye kontrakt løbe længere end tre år.

– Ja, eller to. Det, der er med unge mennesker den anden vej, er lidt at sige: "Hvad hvis nu jeg lige pludselig ikke spiller?" Fordi spilletid betyder så enormt meget, og det kunne vi også se med Schwartau.

– Hvor tæt er jeg på? Kan jeg regne med at spille? 

– Derfor forstår jeg godt fra den side af bordet, at man kan have de tanker. Omvendt for vores side, særligt med så store talenter, vi taler om her med Nartey, så havde det været rigtig fint med en fire eller femårig. Nu blev det en treårig i første omgang, og så må vi se, siger han.

Der er nok ingen tvivl om, at han vil stå klar med en endnu længere kontrakt, hvis Noah Nartey fortsætter de lovende takter, som han særligt i denne sæson har vist.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Kan gøre ham til Europas bedst betalte



LIGE NU

Her er beviserne – Jacob Neestrup tager fejl


Rundens Hold i Superligaen – 19. spillerunde

Lasse Vigen tilbage i dansk fodbold



Glohede danskere: Transfers for over halv milliard

Mourinho beskyldes for racisme af rival

Laudrup imponeret: ‘Rigtig god business af FCM’

‘Genfødt’ – Marcus Rashford helt forvandlet

Endnu en målfest mellem Wolves og Fulham



TOPNYHED

Thomasberg svarer Neestrup: Løgn!


‘Det mørkeste øjeblik’

Hylder Kjærs comeback: Her kan FCM bruge stjernen

Dansk succes er næsten eneste lyspunkt

Silkeborg overvinder sløj start og sænker Viborg



TOPNYHED

Neestrup med opråb – vil have stoppet FCM-finte


Hatten af! Silkeborg-profil med kæmpe overskud 

Manchester City har udset sig stjernemålmand

– Det virker tosset, FCK

Afsløring: Emil Holten skifter til Fredrikstad

Dansk profil jubler over historisk mål


Jonas Lössl slår fast: Han er hjertet i FCK


Sådan gik det, da SIF bankede Viborg FF

Wow – kæmpe optur for Jess Thorup

Dansk stjerne ramt af hjernerystelse

‘Aldrig set bedre’



Hylder dansker efter ydmygelse: Han var et fyrtårn

Afslører transfer-opkald fra Superliga-klub 

Vilde mål – i hopla som angriber mod FCK

United-ansatte må nøjes med frugt til frokost

Viborg FF – Silkeborg IF

Brøler: De må ikke bruge nyindkøbt dansker

Stjernemålmand vil tilbage på landsholdet

Tog til Superligaen: Havde mistet fodboldglæden


TOPNYHED

Begejstret Gravesen: Et tronskifte i dansk fodbold


Har mistet tålmodigheden med Rasmus Højlund

Perez uenig i dansker-ros: ‘Han gør skøre ting’

Dansker i spøjst skifte: Aldrig hørt om klubben

Steinlein er ellevild: Det er et scoop for FCM

Savede hinanden ned på skift: ‘Det er fodbold’

Dansk klub jubler over transfer-scoop

Forsøgte vildt sakse: – Reaktionen var det værd

Profil frygtede tilbagefald: Hårde 24 timer

Nu vil han slå vanvittig Superliga-rekord

Anders Dreyer med drømmedebut i MLS

Dagens Spilforslag: Trætte ulve spiller målfattigt

Dansk stjerne i modvind: ‘Patetisk’

Kritik af tv-billeder: ‘Min arm en smule for høj’

Bizart selvmål: Den fejl laver vi ikke ved 0-0

‘Jeg tror, Neestrup har råbt og skreget’

En dårlig skuespiller – han vinder aldrig en Oscar

Slagtet af Ronaldo – nu reagerer Thomas Gravesen

Suzuki blæser derudad: Kræver mere af sig selv

Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Salah fortsætter sit show i ny City-nedtur

FCK rykker fra guldrival

Umuligt – Parken sendt i chok