‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’

Brøndby skal håbe på noget velvilje fra Clement Bischoff, lyder det fra Viaplay-ekspert.



For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.

Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.

Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.

I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.

– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.

For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.

– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.

– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.

– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.

Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe


Afviste Superliga-skifte

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste



TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør

Transfer: Det var den klart største overraskelse

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus



EKSKLUSIVT

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn


Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha


HELT VILDT

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik


Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’



Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  

Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner

‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’


TOPNYHED

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt


Her er Lukas Engels nye klub

Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

Jubler over Dolberg: Minder om legende

Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres

– Manchester United kan vinde Premier League

Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’

Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’

Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok