Rasmus Højlund tog for godt et år siden turen fra FC København til Sturm Graz, og da den danske angriber landede i Østrig, var det med en bemærkning, der fik medierne til at spærre øjnene op.
Den nuværende Atalanta-angriber sammenlignede sig selv med ingen ringere end superstjernen Erling Braut Haaland.
– Jeg ser paralleller mellem mig selv og Erling Haaland. Han er hurtig, venstrebenet, høj, har en god målnæse og en fornem afslutningsfod. Hans mentalitet er derudover helt vanvittig, sagde Højlund.
En opsigtsvækkende udtalelse, men Rasmus Højlund har det seneste år bevist, at der var fuld dækning for den. Det fastslår Christian Ilzer, der var danskerens cheftræner i Sturm Graz.
– Jeg kan huske, at udtalelsen fik de østrigske medier til at grine, men de indså hurtigt, at det hele var sandt, siger Ilzer til Tuttomercatoweb og tilføjer:
– Der kan være en sammenligning mellem Rasmus og Erling Haaland, fordi de har nogle af de samme karakteristika. Begge er hurtige, beslutsomme og opsatte på at score mål. Både Højlund og Haaland er to positive unge mennesker, som har stor tiltro til egne evner. De har også det til fælles, at de kan spille for de største klubber i Europa.
– Rasmus er naturligvis stadig et stykke fra Haalands niveau, men hvad angår potentiale, er han bestemt en højprofileret fodboldspiller.
Sturm Graz-træneren fastslår, at han med det samme forelskede sig i Rasmus Højlund, da den daværende FC København-angriber blev præsenteret for ham som et muligt emne i den østrigske klub.
– Vi tænkte, at Rasmus ville være perfekt for os i kraft af hans hurtighed, fysisk og evne til at angribe bolden i dybden. Jeg beundrede ham også som person. Han tilbragte otte måneder hos os, og han demonstrerede alt det, vi forventede af ham. Jeg er ikke overrasket over, at Atalantas scouts så hurtigt bemærkede ham.
– I det øjeblik, jeg så de første videoer af ham fra FC København, tænkte jeg straks, at denne unge mand ville få en fantastisk karriere. Lige meget hvad der sker, vil Rasmus ikke kunne stoppes på vejen mod at blive en topangriber i Europa, lyder det fra Ilzer.
Rasmus Højlund scorede 12 mål i 21 kampe for Sturm Graz.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Så presset er din Superliga-klub

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti