DE FEM STØRSTE SALG
Jonas Wind
Danmark
23 år
Angriber
FC København til VfL Wolfsburg
90 millioner kroner
Januars helt store handel var det overraskende Wind-skifte til Bundesligaen. Vi og han troede, det skulle være til Premier League, nu skal han udnytte chancerne på et hidtil ineffektivt Wolfsburg-hold.
Pengene gør, at FCK var nødt til at slå til – Wind er allerede en af Superligaens dyreste spillersalg nogensinde, før der bliver udløst yderligere millioner i klausuler ved gode præstationer.
Jens-Lys Cajuste
Sverige
22 år
Central midtbane
FC Midtjylland til Reims
50 millioner kroner
FC Midtjylland har kategoriseret det her som et salg til 75 millioner kroner, og der ender prisen nok også på svenskeren, der skal indfri nogle præstationer for at udløse de sidste 25 millioner i en række bidder til FCM. Men indtil da er det en transfer på 50 millioner, hvor håbet er, at Cajuste veksler potentiale til stabilt spil i en større liga og bliver en spiller, man betaler både 200 og 300 millioner kroner for i eksempelvis Premier League.
Morten Frendrup
Danmark
20 år
Central midtbane
Brøndby IF til Genoa
25 millioner kroner
Det gør ondt på nogle Brøndby-fans, at man ikke får mere, men det er lidt sværere at få kongesummer for spillere med spidskompetence i defensiven, og som ikke er midtstoppere eller sexede angrebsbacker.
Man kan diskutere, om Genoa er et godt sted for en 20-årig dansker, der ikke just er den mest udadvendte, men prisen fejler som sådan ikke noget.
Rasmus Højlund
Danmark
18 år
Angriber
FC København til Sturm Graz
18,5 millioner kroner
Det er en af klubbens egne, man siger farvel til, men nok også en spiller, der er lidt længere fra at være afgørende på samme måde som de offensive spillere, FCK har hentet ind i stedet til guldkampen.
Østrigerne betaler gode penge for en reserve.
Mikael Uhre
Danmark
27 år
Angriber
Brøndby IF til Philadelphia Union
18 millioner kroner
Der drypper nok nogle ekstra millioner på Brøndby, hvis det går godt for Uhre i USA, hvor han er en såkaldt designated player og dermed ikke tæller under samme lønloft som de fleste af holdkammeraterne.
Det er mange penge at få for en spiller, der på det barske spillermarked ikke er midaldrende men ovre på den ældre side i transfersammenhæng.
DE FEM STØRSTE KØB
Akinkunmi Amoo
Nigeria
19 år
Kantspiller
Hammarby til FC København
31 millioner kroner
Det er nok Allsvenskans bedste unge offensivspiller, FCK her har fået fingre i.
Han udfordrer, sætter folk af og scorer mål, og det her er en spiller, FCK håber vil gå i fodsporene på Mohamed Daramy og Jonas Wind via et storsalg om et par år.
Edward Chilufya
Zambia
22 år
Kantspiller
Djurgården til FC Midtjylland
18 millioner kroner
Der skal sættes nogle direkte modspillere af, og FCM får her et alternativ til Pione Sisto og Gustav Isaksen, som kan blive ekstra aktuelt ved et salg til sommer.
Der går nok lidt tid, før vi ser meget til Chilufya, der har efterveer af en skade med sig til Danmark.
Mads Hansen
Danmark
19 år
Kantspiller/forward
FC Midtjylland til FC Nordsjælland
15 millioner kroner
FC Nordsjælland har længe haft kig på Mads Hansen, og da FCM så havde brug for en back, fandt parterne hinanden.
Prisen skal ses i lyset af, at FCM betalte omtrent fire millioner kroner for Mads Døhr Thychosen i noget, der mindede om en byttehandel – på det åbne marked havde de to spillere nok ikke kostet helt så meget.
Paul Mukairu
Nigeria
22 år
Kantspiller
Antalyaspor til FC København
13,5 millioner kroner
FCK fik også et nyt kort til venstre kant i Paul Mukairu. Det er ikke den helt store erfaring, nigerianeren kommer med, men FCK får endnu en dynamisk spiller til et hold, der nu er kommet rigtig megen fart i.
Mamoudou Karamoko
Frankrig
22 år
Angriber
LASK Linz til FC København
10,5 millioner kroner
Franskmanden blev købt før deadlinedag, hvor Jonas Wind røg afsted. Men FCK vidste allerede, at Wind nok ville blive solgt, så der er en direkte sammenhæng mellem handlerne. Karamoko stammer fra Strasbourg og Wolfsburg, og har gjort det godt for LASK i ligaen og Conference League.

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK
Kære FC København: Hvad venter I på?

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark