Skål!
Selv om priserne på fadøl er skyhøje i Norge, skulle der nok være råd til en omgang eller to, efter at Sarpsborg 08 har solgt den danske sensationsangriber Henrik Mester til Rennes for over 100 millioner kroner.
For blot et par måneder siden var det de færreste, der havde det store kendskab til den 20-årige dansker, men i denne sæson har Meister marcheret direkte mod stjernehimlen, og det har nu kastet et drømmeskifte til Rennes af sig.
Til stor glæde for Sarpsborg 08, der godt nok må sige farvel til klubbens bedste angriber, men til gengæld har 100 millioner grunde til at smile hele vejen til banken.
– Humøret? Ha, ha, humøret er højt! Og jeg tror, at Henrik Meister er i endnu bedre humør, siger Hampus Andersson, der er sportschef i Sarpsborg 08, til Tipsbladet og fortsætter:
– Salget blev meldt ud i morges klokken 8.15, og det hele er gået så hurtigt. Men måske får jeg en øl eller to i aften.
Henrik Meisters nu tidligere chef har naturligvis svært ved at få armene ned.
– Det har været en fantastisk historie selvfølgelig. Henrik har gjort arbejdet på banen, og vi har bare givet plads til ham, siden vi hentede ham sidste sommer Sidste sommer solgte vi en ung spiller dyrt til Genk, og der indså vi, at vi havde et lidt ældre hold, og at vi nok havde solgt vores eneste salgsbare spiller. Så vi hentede Henrik og fire andre unge, fordi vi ville finde nye salgsbare spillere.
– Denne vinter har vi så ændret strategien for at give plads til de her unge gutter. Der blev skabt plads til Henrik og vores venstre back, og indtil videre i denne sæson har vi været holdet med flest U21-spillere i Skandinavien.
– Det er gået virkelig stærkt. Vi så, at han havde alle kvaliteter, men det her handler også om timing. Han har scoret otte mål, mens transfervinduet har været åbent, og det er perfekt timing, så der har også været kæmpe interesse for ham.
Da Henrik Meister kom til Sarpsborg 08 for et år siden, var han er relativt ubeskrevet blad fra Fremad Amager.
– Vi købte ham på potentialet, og jeg tror, at Rennes har gjort det samme. Det er en stor investering for dem, og de ser et stort potentiale i ham. Han er ikke på toppen. Forhåbentligt bliver han starter i Rennes og tager til en større klub, hvor han vil nå sit potentiale, fordi han har alle kvaliteterne, man skal have i en angriber, lyder det fra sportschefen.
Nu venter med garanti en festlig aften i det sydøstlige Norge.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Scorer kvart milliard: ‘Fedt med den kontrakt’

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub

Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mange mål i München

Dybt imponeret af Jesper Sørensen: ‘Fantastisk!’

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Roser Jon Dahl Tomasson efter bizart forløb

Scorer hattrick – Silkeborgs næste stortalent?

Advarer Danmark mod megatalent: Utroligt!

Hård AGF-kritik: I kommer ALDRIG til at vinde guld

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Tog superstjerne med til København

I svime over dansker: Herregud, altså!

Harder blæst bagover: ‘Verdens bedste angriber’

Grund til bekymkring?

Anton Gaaei i skurkerolle: Shit!

‘Priske ødelagde det hele’

FC Barcelona er rasende

Brian Riemer: ‘Han var ikke aktuel for Danmark’

Revser FCK-boss: Useriøst!

Riemer lettet over Højlund: ‘Gjorde mig så glad’

Danmarks nye bomber: ‘Derfor var beslutningen nem’

Stjerne afslører: ‘Var tæt på at dø’

Italiensk legende amok i tv-studie

Rundens Hold i Superligaen – 22. runde

Nyt Kvistgaarden-afbud

Hylder holdkammerat: ‘Han er vanvittig’

‘Nu skal vi fandme have en jacuzzi!’

Karlsen jubler: Det er det, han bliver betalt for!

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Ruben Amorim: En skam for Højlund

Bekymret Sune Smith: Vi er pissehårde ved hinanden

Dybt frustreret Gammelby: Hellere på røv og albuer

Flyvende fødselar: En af de bedste dage i mit liv

Grinede ad FCK-fans: ‘Jeg vil bare sige tak’

Hemmelighedsfuld Wass: Stod bare “Jeg elsker dig”

Ærlig Achouri: ‘Jeg giver ingen ting til holdet’

Deportivo dominerer mandagskamp i Segunda

Sune Smith: Onugkha ville være stærk at have

FCN snydt af VAR? “Ligner noget børnene har lavet”

Tidligere AGF-træner stikker til Brøndby: Pinligt!

Brøndby IF: Vi anmelder det til politiet

Kent Nielsen i opråb: Lad nu være!

Jacob Neestrup: ‘Jeg er ked af det’

Brøndby-spillere mødt af pibekoncert

Endelig! Rasmus Højlund scorer – se målet her

Delaney sætter foden ned: Det er sidste gang!

Frederik Birk: Nu starter Mission 2.0

Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Glad Pentz: Vi skal bygge videre

Sæt kryds: Her lander Superliga-kampprogrammet

Silkeborg-fans angrebet med kanonslag