Han arbejder utvivlsomt meget, Carsten V. Jensen, men han bliver også godt betalt for det.
Brøndbys fodbolddirektør hev et større millionbeløb ind i løn for 2022, fremgår det nu af Brøndbys årsrapport for 2022, som klubben har offentliggjort torsdag formiddag.
Her viser dokumentet, at "CV" fik en lønstigning på næsten 300.000 i fast grundløn sammenlignet med året før. Hans reelle lønstigning er dog noget mindre, for hvor Carsten V. Jensen er gået gevaldigt op i sin faste grundløn, så er lønnen dykket i forhold til hans incitamentsordning – altså hans bonusordning.
I alt er Carsten V. Jensen gået fra at tjene 4.370.000 kroner om året i 2021 til at tjene 4.388.000 kroner om året i 2022. En stigning på 18.000 kroner, som er en dråbe i vandet, når vi taler store millionsummer. Forskellen er nu, at "CV's" løn i større grad præges af en fast grundløn.
Sammenlignes lønnen for 2022 med Carsten V. Jensens løn i 2020, så har fodbolddirektøren fået en enorm lønstigning. I 2020 var Carsten V. Jensens løn på 2.402.000 kroner, og det var udelukkede fast grundløn – ingen bonusser. Dermed tjente "CV" næsten to millioner kroner mere i 2022 end i 2020.
I alt har Brøndby en større udgift, når det kommer til personaleomkostninger i 2022 sammenlignet med 2021. Ifølge årsrapporten er udgifterne steget med 8,1 millioner kroner til 133,2 millioner kroner sammenlignet med 125,1 millioner kroner i 2021.
Stigningen i personaleomkostningerne skyldes ifølge årsrapporten primært øget investering i Superliga-truppen. Til gengæld havde klubben lavere omkostninger fra bonusaftaler sammenlignet med 2021, hvor man vandt Superligaen og nåede Europa League-gruppespillet.
Personaleomkostninger omfatter lønninger, gager, honorarer samt omkostninger til pensioner og social sikring. Endvidere omfattes indtægter fra udlejning af spillere samt omkostninger til leje af spillere, formulerer Brøndby det i årsrapporten.
Et dyk længere ned i tallene afslører, at Brøndby aflønner sine medarbejdere i større grad. Her er man gået fra en udgift på 103.062.000 kroner i 2021 til 106.198.000 kroner i 2022 – altså en stigning på mere end 3,1 millioner kroner.
Dette hænger også godt i tråd med, at Brøndby har skruet op for de indgående transfers fra i sommer af. Her hentede man Daniel Wass hjem fra Spanien, ligesom dyre spillere som Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo kom til. Alle på kontrakter, som ligger i den højere ende af Brøndbys skala.
Derfor er udviklingen ikke spor overraskende. I samme årsregnskab afslører Brøndby også, at man har tjent store penge på transfers. Læs mere om det her.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

FCM-komet udgik med skade: Her er status

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front
Kære FC København: Hvad venter I på?

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?

‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget