Fodbolden anno 2023 handler om alt fra menneskerettigheder, diskrimination af minoriteter og ligestilling.
Mange har en holdning til, hvad der foregår udenfor og ikke mindst inde på banen.
Den nyansatte administrerende direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger Rasmussen, er bevidst om, at mange vil have en holdning til stort set alt, hvad han siger og gør.
Den 55-årige sønderjyde tiltrådte mandag i DBU, efter at han senest har været dansk FN-ambassadør i Genève i Schweiz.
– Det er jo noget af det, som fodbold kan. Alle har en holdning.
– Fra det øjeblik, at det blev meldt ud, at jeg skulle være administrerende direktør i DBU, så ændrede det dialogen, alle steder jeg kom.
– Selv med mine diplomatiske kolleger i Genève handlede det om fodbold.
– Hvis jeg sidder til et middagsselskab, så får jeg masser af råd om den ene og den anden spiller, der skal på landsholdet, siger Erik Brøgger Rasmussen.
Den del overlader direktøren dog trygt til DBU's landstrænere, fastslår han.
Gennem 25 år har Erik Brøgger Rasmussen arbejdet for Udenrigsministeriet, og mange danskere vil måske kende ham fra tiden under coronanedlukningen i 2020 og 2021.
Som direktør for Udenrigsministeriets Borgerservice fortalte han dengang på daglige pressemøder danskerne, hvor de måtte rejse hen – og ikke mindst, hvor i verden de ikke måtte rejse hen.
Ikke alle budskader var lige populære, og på gader og stræder blev den nye DBU-direktør mødt af danskere, der ville i snak med ham.
Han føler sig derfor godt rustet, når han skal forsvare DBU's kurs i besværlige sager, hvor der kan vejes for og imod.
Forgængeren Jakob Jensen var blandt andre i ilden under sidste års udskældte VM i Qatar, hvor især menneskerettigheder og undertrykkelse af minoriteter var på dagsordenen.
– Jeg er ikke helt ubekendt med at blive passet op i Netto af folk, der synes det ene og det andet. Det er også sket på gågaden og ved et pissoir på Smukfest.
– Det var jo mig, der stod og fortalte, hvor man måtte rejse hen i ferien. Uden sammenligning i øvrigt er ferie lidt som fodbold – det er noget, alle har en holdning til, og noget af det kæreste, vi alle sammen har. Nogen var glade og andre var sure, siger Erik Brøgger Rasmussen.
– Jeg tror ikke, at det bliver væsentlig anderledes for mig i DBU.
– Så længe at vi kan stå på mål for det, vi laver, så er det ikke så besværligt at møde befolkningen, siger han.
Officielt havde Erik Brøgger Rasmussen første arbejdsdag i DBU mandag. Men allerede i sommer tyvstartede han med en tur til Australien for at følge det danske kvindelandshold til VM.
/ritzau/

Så presset er din Superliga-klub

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’
Kære FC København: Hvad venter I på?

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek