Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Brøndbys nye stjerne Benjamin Tahirovic har blot været midtbanespiller i 3,5 år.



Brøndby IF lykkedes i transfervinduets sidste timer med at købe en forstærkning til midtbanen.

Benjamin Tahirovic kommer til fra Ajax, hvor udviklingen var gået i stå.

Midtbanemanden har blot optrådt to gange for Amsterdam-klubben i løbet af efteråret, hvorfor udvejen var et skifte denne vinter. Allerede i sommer stod han faktisk på affyringsrampen, hvor FC København havde ham på blokken i deres jagt på en defensiv midtbanespiller.

Nu kan han i stedet iføre sig en Brøndby-trøje, og hvad skal man så forvente sig af det?

Det kan Bart Veenstra, der dækker Ajax stolpe op og stolpe ned for Ajax Showtime, forklare. Og han fortæller faktisk, at Benjamin Tahirovic for få år siden gennemgik en radikal ændring omkring sin position på banen.

– Han spillede angriber før i tiden, og da han kom til Ajax, havde han kun spillet på midtbanen i to år. Hans omgang med bolden var dengang for langsom for en midtbanespiller. Derfor kom han ud i svære situtaioner, hvilket oftest skete, når han var under pres. Hvis han havde plads omkring sig, så kunne man godt se, at han var en god fodboldspiller, siger han til Tipsbladet.

Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma i sommeren 2023 for i omegnen af 56 millioner kroner – altså har han kun været midtbanespiller i 3,5 år – men det lykkedes bare aldrig i Amsterdam på samme måde som i Rom.

– Da (Jordan) Henderson kom til, blev det ikke til mange kampe for Tahirovic. I sommer vidste Tahirovic også, at hans tid var forbi, da klubben fik ny teknisk direktør og træner. Han blev endda sendt ned på reserveholdet, hvor han trods alt arbejdede så hårdt, at han kom tilbage på førsteholdet. Han har kun spillet to kampe i efteråret, så han har brug for noget tid til at være helt klar, lyder vurderingen fra Bart Veenstra.

Og hvor er han så bedst, efter han blev omskolet fra angriber til midtbanespiller?

– Personligt ser jeg ham som 8’er. Han har kvaliteterne til at løbe i dybden og være en del af offensiven. Når han tager del i det offensive spil, så havde han nogle gode afleveringer til angriberne.

Tiden må vise, om det bliver tilfældet under Frederik Birk, der har ændret Brøndbys udtryk til en 4-3-3, hvor Benjamin Tahirovic kan bruges på flere forskellige måder. Alfa og omega ifølge Bart Veenstra er spilletid.

– Jeg tror, han kommer til at spille mange kampe for Brøndby, selvom det er et skridt tilbage. Nogle gange skal man også tage et skridt tilbage for at tage to frem. Hvis han spiller en masse kampe for Brøndby, så kan han udvikle sig og tage et større skridt på et senere tidspunkt. Hvis det sker, så har Brøndby lavet en god handel, der kan indbringe dem mange penge i fremtiden.

I Ajax blev Benjamin Tahirovic hverken sportsligt eller økonomisk nogen gevinst, selvom Brøndby betaler nogle og 20 millioner for midtbanespilleren, som de selv købte for over det dobbelte.

– Ajax vil gerne have færre spillere i deres trup og skrue ned for deres lønudgifter. Så det er godt for Ajax, hver gang en spiller forlader dem, så ikke skal betale deres løn. Ajax kunne ikke udleje flere spillere i januar, så med et salg hjælper de Tahirovic til mere spilletid og bringer deres lønudgifter ned.

Benjamin Tahirovic, 21 år, er et levn fra sommeren 2023, hvor tidligere teknisk direktør Sven Mislintat stod i spidsen for Ajax. Han blev udsat for massiv kritik for sin indkøbspolitik og indblanding i en interessekonflikt, hvor han købte en spiller til Ajax, som han via omveje tjente penge på.





Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff


Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’

Edgar Babayan stopper karrieren



De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller

Flere siddepladser på vej i Parken

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’

– Jeg var åben for at tage til Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Skrækskade til AGF-spiller!

‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’

Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub

Forhadt tysker var et problem for Tahirovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå

‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer



Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Det har jeg ikke hørt noget om