BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.
Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.
Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.
– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.
Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.
– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.
Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.
– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.
Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?
– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.
Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.
– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.
Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.
– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.
Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

De ville kapre Mika Biereth

Tidligere Brøndby-guldvinder kan hentes gratis

I dag er tidligere FCK-profil hele 345 mio. værd

Afsløring: Ny bombe i Horsens – medarbejderflugt

– FCK præsterer mere tandløst end de to oprykkere

FC København-profil hylder Lucas Høgsberg

Chelsea – FC København

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Ydmyget! Hvor er det bare ringe, Frederik Birk!

Monstertilbud til Virgil van Dijk

Chelsea-træner roser danske landsholdskeepere

Overgår Salah: ‘Han er favorit til Ballon d’Or’

Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Real Madrid-stjerne langer ud: ‘Han tuder altid’

Kniven for struben: Oprykning eller total kaos!

Chelsea og FCK i endnu en tør affære

Her er kvartfinalerne i Champions League

Hylder Brøndby-stjerner: ‘Det er topklasse’

Vild med landsholdskomet: ‘Gør alt det rigtige’

Riemer tog røven på Neestrup: Bygget ham godt op

Jens Stage melder ud om fremtiden

Svingende Dortmund får oprejsning

Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Sammenligner Høgsberg med dansk landsholdsstjerne

Kryptisk melding om Filip Jørgensen

Jon Dahl vækker opsigt: Vrager flere stjerner

Maresca så FCKs SL-nedtur: Ville se deres opførsel

Randers-boss: Ikke Superligaen værdig

‘Det ser helt til grin ud, Brøndby’

Efter Brøndby-triumf: Går efter Europa

Schmeichel om fremtiden: ‘Klar på disse to jobs’

Kæmpe Danmark-bet: Højbjerg melder afbud

Han klistrer til Trump: – Del af jobbeskrivelsen

Dansk stortalent træner med i Serie A-klub

FCK-offensiv får kritik: Se på Arsenal og Man City

Dansker laver “chokskifte” i Norge

Bøjer sig for FCK-komet: ‘Han kan løbe i et år’

‘Jeg er ærgerlig over hans situation’

“Snydt” af FCK: ‘Men hvis jeg skal være ærlig…’

Chido Obi-Martin med: Her er U21-landsholdstruppen

Koster Manchester United 17,5 milliarder

‘Den bedste fodboldkamp, jeg har været en del af’

Afsløring: Stensgaard stopper i DBU – får nyt job

Laudrup og Elkjær i svime: ‘Helt blown away’

Mystisk møde – superstjerne vækker opsigt

Riemer: Alle stod jo klar med en 100-årig kontrakt

Ufarlige tyskere må lade livet i Frankrig

Bayern besejrede Bayer igen i CL

Katastrofen lurer: Dét er Brøndbys største problem

– Det er målmanden med de korteste arme