Et mennesketomt Brøndby Stadion dannede endnu en gang rammen om en Superliga-kamp, da Brøndby havde besøg af SønderjyskE i en sand bundgyser.
De blå-gule har ikke været specielt godt kørende i opgørene mod de øvrige bundhold i denne sæson, og også denne søndag gik det galt for Auri Skarbalius’ tropper, der måtte indkassere et nederlag på 3-0 til gæsterne fra Haderslev.
SønderjyskE virkede mere klar fra kampens start, og allerede inden uret havde overstået sin første omgang, kunne Johan Absalonsen havde bragt gæsterne foran på sin gamle hjemmebane, men Michael Tørnes var på plads.
Det var Brøndby-keeperen også seks minutter senere, hvor der for alvor var brug for ham. Anders Randrup, der i karantænefraværet af Patrick Da Silva passede venstre backen, begik et klodset straffespark på Lasse Vibe, men Michael Tørnes gjorde skaden god igen for sin holdkammerat, da han reddede Nicolaj Madsens forsøg fra 11 meter.
Banen i Brøndby var atter i elendig stand, og det satte sit præg på spillet, der ikke tilnærmelsesvis var kønt. Men chancer var der ikke desto mindre i begge ender.
Den største af slagsen til hjemmeholdet faldt i overtiden af 1. halvleg, hvor Marin Skender fumlede lidt efter et hovedstød fra Simon Makienok, og så endte returen for fødderne af en fri Quincy Antipas, der dog kiksede mod sin gamle klub.
I pausen blev Brøndby tvunget til at skifte på målmandsposten, idet Michael Tørnes i slutningen af 1. halvleg var landet uheldigt efter et indgreb, og det betød, at Michael Falkesgaard blev sendt i aktion. Og han fik noget nær den værst tænkelige start.
Falkesgaard havde nemlig blot passet målet i tre minutter, da Johan Absalonsen lagde bolden på tværs til Tommy Bechmann, der tæt under mål kunne sparke SønderjyskE foran 1-0.
Brøndby fik efterfølgende ikke etableret det helt store pres på gæsterne, og med et kvarter igen faldt kampens afgørelse, da Dario Dumic helt glemte at markere Lasse Vibe, og så kunne offensivprofilen uden slinger i valsen lobbe sit 10. sæsonmål i kassen. I overtiden blev ondt værre for Brøndby, da indskiftede Andreas Oggesen slog det sidste søm i den blå-gule kiste med scoringen til slutresultatet 3-0.
Med sejren kravler SønderjyskE op på 30 point, mens Brøndby, AC Horsens og Silkeborg alle har 27.
Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff
Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel
Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer
Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen
TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent
Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’
Real Madrid-legende stopper karrieren
Der er potentiale til noget rigtig stort
Vejles overlevelse som topklub er på spil
Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser
Philip Billing jubler: Han er en vinder
Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay
Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse
Sådan gør din klub i vinterpausen
Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’
Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet
Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker
Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen
Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen
Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner
Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi
Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England
Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’
Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’
Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund
Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen
Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna
Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’
FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’
Thelander afslører: Interesse fra udlandet
De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen
Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund
Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’
“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga
Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’
Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen
Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’
Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’
Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne
Edgar Babayan stopper karrieren
Flere siddepladser på vej i Parken
Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby
Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’
FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff
Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff
– Jeg var åben for at tage til Midtjylland
Skrækskade til AGF-spiller!
‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’
Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub
Forhadt tysker var et problem for Tahirovic
De er vinterens fem dyreste Superliga-køb
FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå
‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’