Han kommer fra det samme land som Usain Bolt og han har også en uhyggelig topfart, men Norman Campbell har allerede vist i Superligaen, at han kan meget mere end at løbe hurtigt.
Det gav den nye Randers-profil senest et eksempel på i søndagens hjemmekamp mod FC Midtjylland, hvor Campbell på iskold vis chippede bolden over Elias Olafsson og scorede et smukt mål til 1-0 i kampen, der endte 2-2.
Målet var Norman Campbells fjerde mål i otte Superliga-kampe, og jamaicaneren er nu kommet på tavlen i tre af Randers' seneste fire Superliga-kampe.
– De første måneder i Danmark har været rigtigt gode indtil videre. Det er gået endnu bedre, end jeg havde forventet. På holdet står vi sammen, vi er som en familie, så det er perfekt.
– Desværre har der været nogle kampe, hvor vi ikke har fået det resultat, vi burde have fået, men det har ikke skabt dårlig energi på holdet. Så for mig har de første måneder her været perfekte, siger Norman Campbell i et interview med Tipsbladet.
Den 24-årige kantspiller er ikke overrasket over, at han er kommet flyvende fra start i Superligaen.
– Faktisk er jeg ikke overrasket, for jeg kender mit talent. Men den danske liga er ikke nem, så jeg værdsætter hjælpen fra mine holdkammerater og fra træneren, som tror på mig. Det giver mig stor selvtillid til at spille på den måde, jeg ved, at jeg kan. Så jeg er ikke overrasket over min start, men jeg er meget glad.
Hvornår hørte du først om interessen fra Randers?
– Faktisk har Randers ønsket at hente mig i to år, men jeg tror, at der var nogle problemer i forhold til at gennemføre transferen i sidste sæson. Men trænerne ville gerne have mig, og de forsøgte igen, for de tror på, at jeg er en spiller, der kan gøre det godt i Randers. Så de prøvede igen, og denne gang lykkedes det, lyder det fra Norman Campbell.
Jeg har ikke gået i en atletikklub, jeg er bare født sådan med den fart. Jeg træner selvfølgelig lidt specifikt for at øge min fart yderligere, og for at lære at accelerere hurtigere.
Norman CampbellKantspiller, Randers FC og Jamaica
Den jamaicanske landsholdsspiller var meget opsat på at fortsætte karrieren i Danmark, da Randers præsenterede ham for deres projekt.
– I forhold til spillestilen ser de Randers som et hold, der skal være gode i kontraangreb, og jeg passer meget præcist ind i den måde, de gerne vil spille på. Jeg passer perfekt ind på holdet og i spillestilen, siger Campbell, der hos kronjyderne er blevet særligt gode venner med Florian Danho og Stephen Odey uden for banen.
Hvordan er det at spille under Rasmus Bertelsen? Efter jeres kamp mod Brøndby kritiserede han dig jo lidt, hvorefter han også roste dig meget for dit mål.
– Haha, er det rigtigt!? Det vidste jeg ikke, lyder det fra Norman Campbell.
Han var ikke helt glad for dit spil i det første kvarter…
– Nogle gange er det godt at være kritisk overfor dine egne spillere. Han kritiserer mig, fordi han ved, hvilken type spiller, jeg er, og hvordan jeg kan forbedre mig. Så hvis han mener, at jeg kunne have gjort det bedre i de første 15 minutter, så er jeg enig med ham.
– Han kan ved, hvad jeg kan, og det gør jeg også. Men det var også en af mine første kampe i ligaen. Jeg mangler stadig at lære ligaen bedre at kende. Men mit forhold til ham er rigtigt godt, og det samme gælder også for alle mine holdkammerater.
Vil gerne til større dansk klub
Allerede i sin første Superliga-kamp mod Vejle Boldklub ramte Norman Campbell en topfart på 37,2 kilometer i timen, hvilket ikke blev overgået af andre spillere. I de forudgående tre sæsoner er der ikke blevet målt en højere topfart i Superligaen, så meget tyder på, at Randers-profilen er Superligaens hurtigste spiller.
– Det tror jeg også, jeg er. Jeg har ikke gået i en atletikklub, jeg er bare født sådan med den fart. Jeg træner selvfølgelig lidt specifikt for at øge min fart yderligere, og for at lære at accelerere hurtigere, lyder det fra Norman Campbell.
Hvor hurtigt kan du egentlig løbe 100 meter?
– Haha, det ved jeg ikke, for jeg har aldrig løbet 100 meter-distancen.
Faktisk har Randers ønsket at hente mig i to år, men jeg tror, at der var nogle problemer i forhold til at gennemføre transferen i sidste sæson.
Norman CampbellKantspiller, Randers FC og Jamaica
Efter en overbevisende start i Superligaen har Norman Campbell en klar plan om at vise sig godt frem og sikre sig selv et større skifte, hvilket også vil skæppe godt i Randers' klubkasse.
– Mit mål i Danmark er at gøre mit bedste for at hjælpe Randers ved at levere gode statistikker, for jeg ved, at Randers vil være glade, hvis jeg scorer 10 mål i den her sæson, for så vil de kunne sælge mig for et større beløb. De har investeret i mig, så mit mål er at hjælpe klubben med at opnå deres mål, siger Norman Campbell og fortsætter:
– Jeg håber at gøre mig fortjent til endnu en kontrakt, om det så er i en større klub i den danske liga, eller om det er en større kontrakt i en top fem-liga. Det er mit mål. Jeg skal bare gøre mit bedste og hjælpe Randers og mig selv.
Er det så FC København i Danmark eller hvilke klubber har du i tankerne?
– Jeg vil sige, at hvis jeg får muligheden for at komme videre fra Randers til en anden klub i den danske liga, så vil jeg sige FC København. Jeg ved, at Brøndby og FC Midtjylland også er kæmpe klubber i den danske liga.
– Men jeg tror, at hvis jeg skal forlade Randers for en anden klub i den danske liga, så vil det være FC København. Men hvis jeg skulle få muligheden for at komme til Brøndby eller FC Midtjylland, så ville det også være en god mulighed, lyder det afslutningsvist fra Norman Campbell.
Dette var første del af Tipsbladets interview med Norman Campbell. Læs mere i morgen om Randers-profilens glippede skifte til engelsk fodbold, opvæksten i Kingstons ghetto og fire lærerige år i serbisk fodbold.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Så presset er din Superliga-klub

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien
Kære FC København: Hvad venter I på?

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford