141148

Bedst og værst: Det var som at se Bergkamp

Tipsbladet.dk zoomer ind på derbykampen mellem Brøndby IF og FC København.



Brøndby IF – FC København
1-0 Morten Frendrup (23.)
2-0 Andreas Maxsø (57.)
2-1 Jonas Wind (64.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Anis Ben Slimane spillede en fremragende kamp på Brøndby-midtbanen, som fremstod langt mere overlegen end FCK's. Det gjorde den ikke mindst takket være den tunesiske landsholdsspiller, som leverede på et højt niveau med og uden bold. Særligt Slimanes spil med bolden kunne FCK slet ikke håndtere, og Slimane viste sig også frem fra sin bedste side i to situationer i første halvleg. Først driblede han forbi Victor Kristiansen, inden han lavede en tunnel på Lukas Lerager, der endte med at flæske Slimane og få en advarsel. Få minutter senere lobbede han også bolden smart over David Khocholava, inden han fik sig et frispark. Flot kamp af Slimane, der har fået sit store gennembrud i denne sæson.

FC København
Det er svært at pege på gode FCK-spillere i denne kamp, for i langt størstedelen præsterede Jess Thorups mandskab på et alt for lavt niveau. Jonas Winds reducering tæller dog så meget op, at det er vanskeligt at komme uden om ham. Han lå ofte alene med Brøndbys forsvarsspillere, og ofte søgte han ned i banen og tilbød sig i spillet uden at få bolden. En vanskelig kamp af Wind, som dog scorede en kandidat til årets mål i Superligaen. 

Kampens værste
Flere FCK-spillere kæmper om denne titel, men feltet snævres ned til to. Kevin Diks har været helt igennem fremragende i FCK-trøjen siden skiftet i sommer, men mod Brøndby leverede han nok sin dårligste indsats i FCK-trøjen. Han fik slet ikke sat sit præg på kampen rent offensivt, og så havde han sine problemer i defensiven. Krydrede en svag indsats ved næsten af score selvmål i anden halvleg, men heldigvis for ham susede bolden over mål. 

Kamil Grabara har også været en dyr fornøjelse i denne uge. Mod PAOK fik han et tidligt rødt kort, da han tog med hænder uden for feltet, og mod Brøndby kom han også på glatis, da han flæskede Mikael Uhre i feltet. Det kostede et straffespark og et indkasseret mål. Spillet med fødderne var heller ikke prangende, og han var tæt på at koste et mål i starten af kampen efter en skidt aflevering, der siden blev opsnappet.

Kampens detalje
Det kan ikke være andet end Jonas Winds sublime 2-1-scoring. Et studie i fodboldteknik af den danske landsholdsspiller, da han flot pillede Pep Biels høje aflevering ned foran snotten på Sigurd Rosted. I bevægelsen efter sendte han også Andreas Maxsø i jorden via en fiks skudfinte, og så sluttede han af med at udplacere målmand Thomas Mikkelsen uden problemer. Et mål der sender tankerne tilbage mod hollandske Dennis Bergkamp, der var kendt for sådan nogle sublime tekniske scoringer.






Afsløring: AGF udlejer stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Her er Gustav Ørsøe Christensens nye klub

Dansk boss ånder lettet op: Ingen bud på profiler



Done deal: OB har købt Bürgy

Afsløring: Oliver Provstgaard er skiftet til Lazio

Konkret Atalanta-interesse i dansk stortalent

Tidligere FCM-bomber nærmer sig tysk skifte

Kovending: Nyt om FC Københavns sommerflirt



TIPSBLADET SPECIAL

Tipsbladet sender live fra deadline day


Her er Dortmunds købsoption på Svensson

Kæmpe Manchester City-transfer

Tidl. Superliga-profil afslører: Det er udelukket!

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale



INTERVIEW

Dansk profil vender hjem: ‘Jeg er gået ned i løn’


Afsløring: AC Horsens tæt på Filip Djukic-køb

Superliga-salg for 50 mio: Genoa var aggressive

Brøndby jagter venstreback: Han er ude af billedet

Afsløring: Østerbro-klub scorer kæmpe millionbeløb

Wow – overgår FC København-målmænd med længder


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Dansk klub bekræfter: Afviser bud på komet

Afsløring: Bombe – Randers sælger Bany rekordstort

Afsløring: Lyngby køber Jonathan Ægidius i Brøndby

Afsløring: Brøndby-målmand meget tæt på Lyngby



Afsløring: Tæt på Superliga-comeback

Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Har spillet i MLS: Dansk klub henter ham

Dialog om salg af store Superliga-profiler

Tidligere Superliga-spiller færdig i dansk klub

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’

Kovending – dansk klub henter Jakob Ankersen

Afsløring: Lyngby henter Rasmus Thelander


TIPSBLADET SPECIAL

Efter voldsom Dorgu-transfer: Danmarks 15 dyreste


Superliga-klub teaser

Afsløring: FC Nordsjælland køber Hjalte Boe

Dansk topklub har afvist alt og alle

Det betaler OB for profil-transfer

Ankommer til lægetjek – meget snart FCK-spiller

Afsløring: OB tæt på Superliga-profil

Afsløring: Sønderjyske køber Marcus Bundgaard

Ingen option i German Onugkha-aftale

Afsløring: Viborg køber Bidstrup i FC København

Peter Schmeichel revser storklub: Forfærdeligt!

Victor Nelsson på vej mod chok-skifte

God lir: Opkalder sandwich efter dansker

Londonderby på Broen mellem Blå (negle) og Hammere

Se billedet: SL-profil ankommer til kæmpeskifte

Galatasaray: Victor Nelsson er på vej væk

Peter Schmeichel i kæmpe hyldest

Her er Sergio Ramos’ nye klub

Jesper Sørensen i dialog om tidl. Superliga-profil

Kæmpe drop af dansk keeper: ‘Jesus, mand!’

Endelig! FC København millimeter fra ny keeper

Raser efter transferdrama: 99 procent var løgn

Tidligere FCK-flop i vanvittig opblomstring