Ambitiøse AGF: Her jagter vi forstærkninger

AGF er ikke færdig på transfermarkedet, selv om klubben står bag flere af Superligaens tilgange denne sommer.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der var et årti, hvor AGF endte som et af dansk fodbolds mest markante elevatorhold, og skiftende cheftrænere og direktører svingede mellem forsigtig optimisme og gryende aggressivitet på transfermarkedet, og undergangs-stemning og store huller i truppen med nul kroner i transferbudgettet.

Sportschef Stig Inge Bjørnebye er ikke den, der går mest op i at banke store millionbeløb afsted og slet ikke at sole sig personligt i handlerne (læs et stort interview med Bjørnebye om hans rolle her).

Men AGF må siges at være, hvis ikke i en anden galakse så i hvert fald i en anden del af solsystemet sammenlignet med de overvejende hårde, tørre år fra 2005 til slutningen af 10'erne.

Se Tipsbladets gennemgang af de anslåede spillerbudgetter i Superligaen

De nye folk Leopold Wahlstedt og Richmond Gyamfi har til sammen kostet et godt stykke over 10 millioner kroner, og der er stadig penge i budgettet, især efter sidste års store transfers, der betalte over 100 millioner kroner i AGF's klubkasse og kan udløse flere millioner de kommende år, hvis Besseck, Daghim og Kristensen klarer sig godt.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er her i den gryende, ustabile sensommer godt tilfreds med, hvordan holdet er kommet i gang med den nye sæson.

Men AGF er ikke færdig med opgraderingerne på transfermarkedet til særligt én del af banen, hvor der med al sandsynlighed kommer til at ske noget.

Jeg har fået en ekstra angriber ind, vi ikke havde i sidste sæson, og en ekstra forsvarsspiller i Henrik Dalsgaard ind. Så vi har mere styrke og dybde på de positioner, siger Uwe Rösler.

– Nu er det midtbanen, vi kigger på, og som vi har kigget på i et stykke tid. Vi har stadig tid, men det er det område, der skal ske noget. Og så kan der selvfølgelig også komme afgange, som betyder, at vi skal hente erstatninger.

267846

Foto: Alamy

– Jeg tror, der kommer bevægelse omkring en eller to spillere. Det er op til den afdeling at finde løsningerne, og det har jeg stor tiltro til, at vi gør. Og så ved jeg for alvor, om vi har både god styrke og dybde, når transfervinduet er lukket, siger Uwe Rösler med et blik hen mod mandag 2. september, hvor det danske transfervindue lukker ved midnat.

Et par folk til
Som Tipsbladet har rapporteret tidligere på sommeren, har der været henvendelser fra udlandet omkring midtbaneprofilen Mikael Anderson.

At sælge en spiller på den position er dog ikke umiddelbart voldsomt oplagt for AGF-cheftræneren og klubben, når man leder efter forstærkninger netop på den del af banen – der vil et rimeligt gæt være, at AGF skal have en habil afløser på hånden, hvis den islandske landsholdsspiller skal væk.

Og der skal under alle omstændigheder ske noget inde centralt, mener Uwe Rösler.

– Vi har sagt farvel til Julius Beck, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen og kan ikke gå ud fra, at Kevin Yakob er klar lige med det samme. Det er fire spillere på samme del af banen, hvor vi ikke indtil videre har hentet nogen ind. Vi kommer ikke til at hente hverken tre eller fire mand der, men vi kan godt hente én eller to, siger Uwe Rösler om de kommende beslutninger, hvor detaljerne og det endelige valg er op til Stig Inge Bjørnebye og hans stab, hvor Uwe Rösler som cheftræner er med på råd.

AGF skal ved siden af Superliga-holdet balancere og finansiere en kommende flytning til et midlertidigt stadion i den nordlige del af Århus og et udfordrende byggeprojekt på stadion i Marselisborgskovene, klubben meget håber står klar i sommeren 2026.

Klubben har desuden efter planen et spritnyt ungdomsakademi med boliger til teenage-talenter i forlængelse af det nuværende træningsanlæg på Fredensvang, der skal være bygget helt færdigt til efteråret.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


AaB’s fremtid er på spil i disse timer

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



FCM-nedtur: Simsir er skadet

Formstærk duel uden vinder i Spanien

Horsens tager afstand: De trampede på fan

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien