Alt om Lyngby: Han er kommet på en svær opgave

Tipsbladet sætter fokus på alle 12 Superliga-klubber før sæsonstart - her med fokus på Lyngby Boldklub.



Tipsbladet ser frem mod sæsonstarten i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for sæsonstarten

Denne gang Lyngby Boldklub. 

Transfers:
Ind:
Baptiste Rolland (FA 2000, retur fra leje)
Adam Vendelbo (Nykøbing FC, retur fra leje)
Mathias Kristensen (Kolding IF, retur fra leje)
Mathias Hebo Rasmussen (Cracovia)

Ud:
Tochi Chukwuani (Sturm Graz)
Andri Gudjohnsen (KAA Gent)
Magnus Kaastrup (Vendsyssel FF)
Parfait Bizoza (FK Haugesund)
Mikkel Juhl (FC Roskilde)
Gustav Mortensen (Vendsyssel FF, retur fra leje)

Træningskampe:
Lyngby Boldklub – Malmö FF 0-2
Lyngby Boldklub – Hvidovre IF 0-4
Lyngby Boldklub – Hillerød Fodbold 0-3
Lyngby Boldklub – Landskrona 4-0

Bud på idealopstilling (3-4-3):
Jannich Storch – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Magnus Jensen – Tobias Storm, Casper Winther, Marcel Rømer, Kolbein Finnsson – Sævar Magnusson, Frederik Gytkjær, Jonathan Amon

Status:
Lyngby kan kigge tilbage på en mildest talt kaotisk første halvdel af 2024. Succestræneren Freyr Alexandersson blev i januar afløst af Magne Hoseth, der på chokerende vis fik sparket efter to blot to kampe. David Nielsen kom så ind og fik reddet 'De Kongeblå' i sidste spillerunde, inden han forlod klubben igen. Ny cheftræner er nu Morten Karlsen, der er kommet til fra amerikanske Orange County SC. Derudover har Lyngby mistet holdets topscorer og bedste spiller i Andri Gudjohnsen, som er blevet solgt til belgiske Gent for et rekordbeløb. 

Styrker:
Kun fem hold hentede flere point på hjemmebane i Superligaen end Lyngby gjorde i sidste sæson, selvom Lyngby sluttede på 10. pladsen. Lyngby tabte blot tre ud af deres 16 hjemmekampe. Kun FC Nordsjælland og mestrene fra FC Midtjylland tabte færre kampe på egen bane, og det tegner jo et tydeligt billede af, at Lyngby er en særdeles besværlig modstander, når de spiller foran deres egne fans. 

Svagheder:
Når man lader blikket glide ned over Lyngbys afgange og tilgange denne sommer, er det svært at argumentere for, at den nordsjællandske klub er kommet styrket ud af vinduet i skrivende stund. Sidste sæsons topscorer Andri Gudjohnsen er væk, og det samme er midtbaneprofilen Tochi Chukwuani. Tilbagevendte Mathias Hebo har klart potentiale til at blive en stor profil, men han har været langtidsskadet og er ikke klar til sæsonstart.  

Han bliver vigtig:
Frederik Gytkjær skal gerne levere en god sæson, hvis Lyngby skal overleve i Superligaen. Med salget af Gudjohnsen har Lyngby sagt farvel til en masse mål, og det øger selvfølgelig presset på Gytkjærs skuldre, især hvis der ikke bliver købt en ny angriber ind. 

Hold øje med:
Sævar Magnusson sluttede utroligt stærkt af i sidste sæson, hvor islændingen scorede seks mål i de sidste seks kampe af nedrykningsspillet. Magnussons fantastiske indhop med to mål i 3-1-sejren over Viborg i næstsidste spillerunde var ekstremt vigtig for Lyngbys overlevelseskamp, og det bliver interessant at se, om den islandske landsholdsspiller kan fortsætte udviklingen i den kommende sæson.

Spørgsmålstegnet:
Der er masser af spørgsmål, som vi mangler at få besvaret i Lyngby. Et af de absolut vigtigste er selvfølgelig, om den nye cheftræner Morten Karlsen slår til. Det er ikke en nem opgave, han står overfor i Lyngby, hvor han har overtaget et hold, der var ekstremt tæt på at rykke ned og efterfølgende har solgt deres bedste spiller. Lyngby kan komme under hårdt pres i næste sæson, og her skal Morten Karlsen vise, at han kan få det maksimale ud af det materiale, han har til rådighed. 

På målmandspositionen er der også et ubesvaret spørgsmål om, hvem der er førstevalg, idet David Jensen og Jannich Storch delte spilletiden mellem dem i løbet af foråret. Samtidig skal det blive meget interessant at følge, om tilbagevendte Mathias Hebo efter et meget langvarigt skadesforløb kan genfinde sit gamle niveau. Kan han det, kan det potentielt blive afgørende for Lyngbys chancer for at overleve i Superligaen.  

Premiere:
Mandag den 22. juli kl. 19.00: Lyngby Boldklub – FC København

Lyngby BK 23/24
Infogram





Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti