Tipsbladet ser frem mod sæsonstarten i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for sæsonstarten.
Denne gang Brøndby IF:
Transfers:
Ind:
Christian Cappis (Molde, retur fra leje)
Jordi Vanlerberghe (KV Mechelen)
Filip Bundgaard (Randers FC)
Ud:
Håkon Evjen (Bodø/Glimt)
Træningskampe:
Brentford B – Brøndby IF 1-3
Brøndby IF – Hvidovre IF 1-3
Brøndby IF – Fredericia FC (3×45 minutter) 9-0
Brøndby IF – Real Salt Lake 2-1
Brøndby IF – FC København 2-1
Brøndby IF – IFK Göteborg 1-3
Mandag den 12. februar: Brøndby IF – Hillerød kl. 14:00
Bud på idealopstilling (3-4-3):
Patrick Pentz – Jordi Vanlerberghe – Frederik Alves Ibsen, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Mathias Greve, Daniel Wass, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys
Status:
Brøndby IF har modsat tidligere transfervinduer kunnet sige nej til tilbud på deres bedste spillere, hvilket betyder, at man har holdt sammen på stammen. Mathias Kvistgaarden er fortsat i klubben, mens man har forstærket sig med Filip Bundgaard til offensiven, som kommer til at blive et giftigt kort at kunne bringe fra bænken eller i andre kampe fra start. Derudover har man fået adresseret problemet på højre stopperposition med Jordi Vanlerberghe, der dog har pådraget sig en skade i opstarten. Derfor må Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim formentlig kæmpe om pladsen, indtil Brøndbys nye belgier er tilbage igen.
Styrker:
Modsat de seneste sæsoner har Brøndby en stærk stamme hele vejen op gennem holdet. Patrick Pentz er sikker nede bagved og lukker få mål ind, mens man har en linje med Jacob Rasmussen, Daniel Wass og Nicolai Vallys. De er alle tre afhængige af hinanden for at være gode, og det har de så sandelig også været i efteråret. Læg dertil, at de næsten aldrig er skadet, hvilket er en generel styrke hos Brøndby i denne sæson.
Svagheder:
Brøndby har en åbenlys svaghed på sin højre stopperposition, da nyindkøbet Jordi Vanlerberghe er blevet skadet. Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim viste sig for svage i løbet af efteråret, men nu kan det ende med, at Jesper Sørensen igen skal vælge mellem dem, indtil belgieren er frisk. Han kan også gå med Sean Klaiber i trebackkæden, hvilket så vil hæmme Brøndby offensivt, da han på den måde ikke kan være på sin vante højre wing back-position.
Han bliver vigtig:
Der kan ikke herske nogen tvivl om, at Jacob Rasmussen, Daniel Wass og Nicolai Vallys er klubbens vigtigste spillere. Nicolai Vallys er dog i en liga for sig, da hans mange mål og kampafgørende aktioner ikke kan afløses af nogen anden spiller i truppen.
Hold øje med:
Yuito Suzuki har skullet vænne sig til et helt nyt sprog og kultur, men han viste mod efterårets afslutning, at han har noget at byde ind med. Han har vist sig flot frem i opstarten og kan sagtens blive en, der kan få det helt store gennembrud i løbet af foråret.
Spørgsmålstegnet:
Hvad sker der i Brøndbys angreb? Ohi Omoijuanfo har været en skygge af sig selv i denne sæson, hvor han har brændt nogle store chancer og generelt virket uskarp. Alt for ofte bevæger han sig væk fra de områder, hvor han er bedst. Der kan givetvis ligge en taktisk forklaring bag, men han er utvivlsomt bedst i feltet, hvor han skal score mål, og det gør han altså bare ikke ved at flakke rundt ude i siderne. Der kan meget vel være en ny æra på vej, hvor Ohi Omijuanfo må tage til takke med en mindre rolle, da særligt Yuito Suzuki og Filip Bundgaard ånder ham i nakken. Førstnævnte begyndte allerede i efteråret at være foretrukket foran nordmanden. Ohi Omijuanfo har formentlig stadig så meget goodwill, at han vil starte forårets første kampe, men snoren er ikke lang, hvis netmaskerne ikke blafrer.
Premiere:
Søndag den 18. februar 18.00: Brøndby IF – FC Midtjylland

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Så presset er din Superliga-klub

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien
Kære FC København: Hvad venter I på?

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford