AGF-boss med klar opfordring til Julian Nagelsmann

Uwe Rösler glæder sig over Yann Bissecks succes i Inter, og ifølge AGF-træneren bør den tyske forsvarsspiller få chancen, når der til sommer spilles EM i Tyskland.



Tipsbladet i Århus

Efter sammenlagt otte minutters spilletid i sæsonens første 13 ligakampe har Yann Bissecks situation i Inter taget en drastisk drejning siden slutningen af november. 

I løbet af december spillede den tidligere Superliga-profil fuld tid i fire Serie A-kampe i træk, og det er noget, der virkelig glæder Bissecks tidligere træner, Uwe Rösler. 

– Han har spillet mere, end vi alle kunne have forventet. Jeg ville ikke have sagt det, hvis jeg ikke havde ment det, da jeg i sidste sæson sagde, at han var den bedste forsvarsspiller i ligaen. Jeg sagde det ikke kun fordi han var min spiller.

– Jeg synes, at han har vist, at han har taget det skridt. Han har også været en lille smule heldig med, at Dumfries og Pavard blev skadet. Men sådan er fodbold. Man skal være klar, når chancen kommer, og så skal man gribe den. Og det har han gjort.

– Han har vist sine kvaliteter, når han har fået chancen for sådan en klub, foran 70.000 tilskuere. Man må bare komplimentere ham. Han var rigtigt godt forberedt på at tage derned, og han har taget endnu et skridt op niveaumæssigt, siger Uwe Rösler til Tipsbladet.

Uwe Rösler peger på, at Yann Bisseck ikke er den eneste tidligere AGF-spiller, der går en lys fremtid i møde. 

– Prøv at se på Adam Daghim i Salzburg nu. Han kommer til at spille. Det lover jeg dig. Han kommer til at spille for Salzburg i den her sæson, lyder det fra den tyske træner om den 18-årige Daghim, som AGF i sommer solgte for 21 millioner kroner. 

Giver det en tilfredsstillelse at se Yann Bisseck gøre det så godt for Inter?

– Det giver helt sikkert en tilfredsstillelse. Det er en inspiration for vores spillere at følge i hans fodspor. Jeg synes, at han er rigtig god for vores image som fodboldklub.

– Se på de fire spillere, vi har solgt i min tid her, i forhold til hvad de leverer i andre klubber (Yann Bisseck, Albert Grønbæk, Thomas Kristensen og Adam Daghim, red.). Jeg ser det som en kompliment både til trænerstaben og til de spillere, de spillede med. For jeg mener, at holdet også var med til at gøre de spillere gode, siger Uwe Rösler. 

Yann Bisseck kom på tavlen, da Inter den 23. december slog Lecce med 2-0 i Serie A. (Foto: Imago).

Uwe Rösler peger på, at AGF's gode resultater i denne sæson har haft en stor betydning for flere af klubbens store salg i hans tid.

– Hvis AGF ikke var endt på tredjepladsen, så tror jeg ikke, at alle de transfers var sket. De var ikke sket, hvis vi var blevet nummer 11 eller 12 i ligaen. Så det er også en kompliment til deres holdkammerater.

– Vi er rigtig glade for, at de alle gør det godt, og de er en inspiration for de næste. Vi er nødt til at finde de næste (der kan sendes til udlandet, red.), siger Uwe Rösler. 

Yann Bisseck bar sidste sommer anførerbindet for Tyskland under U21-EM, og ifølge Uwe Rösler bør Julian Nagelsmann klart overveje at udtage den tidligere AGF-profil til sommerens EM-slutrunde i Tyskland. 

– Når jeg ser vores spillere, så mener jeg, at han bør have en realistisk chance. Han var anfører for U21-landsholdet ved den seneste EM-slutrunde, og han spiller for Inter.

– Og når du ser vores spillere på landsholdet i øjeblikket, så mener jeg, at han bør få chancen eller blive seriøst overvejet. Især når Nagelsmann ønsker at spille med tre forsvarsspillere, siger Uwe Rösler. 

Yann Bisseck er i denne sæson noteret for 10 kampe for Inter, heraf seks fra start. Tyskeren er også noteret for en enkelt scoring. 





Thomas Frank hylder ustoppelig duo



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land



Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub



– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø