Afviste denne Superliga-klub

Interessen for Andreas Pyndt var kolossal, inden han valgte at takke ja til Silkeborg IF for to uger siden.



Andreas Pyndt var en af hovedårsagerne til Hvidovre IF's flotte sæson, som kulminerede med oprykning til Superligaen søndag den 28. maj, da Sønderjyske jokkede i spinaten.

To dage senere blev Andreas Pyndt, der var udlejet fra Brøndby IF til Hvidovre, præsenteret i Silkeborg IF. Kontrakten med Brøndby udløb efter denne sæson, og derfor kunne interesserede klubber hente ham på en fri transfer.

Det gjorde den 22-årige midtbanespiller uhyre attraktiv, hvilket ifølge Tipsbladets oplysninger også kastede et tilbud af sig fra OB. I sidste ende takkede han nej til fynboerne for at fortsætte karrieren i Silkeborg.

Projektet i Søhøjlandet appellerede i højere grad til Andreas Pyndt.

– Set udefra synes jeg, at spillestilen passer mig rigtig godt. Jeg vurderede, at det ville være et godt match, sagde midtbanespilleren til Tipsbladet kort efter skiftet til Silkeborg IF.

OB's interesse i Andreas Pyndt giver også ganske god mening, da man mister Jeppe Tverskov og Aron Thrandarson ved kontraktudløb, hvilket efterlader fynboerne med Alasana Manneh og uprøvede Alen Mustafic, som man hentede i januar.

Foruden Silkeborg og OB var stort set samtlige klubber i Danmark interesseret i Andreas Pyndt ifølge Tipsbladets oplysninger, mens Hvidovre IF også strakte sig langt for at beholde ham.

– Jeg havde tilbudt ham så meget, så jeg skulle ud og arbejde nøgen. Ej, han har fået et rigtig flot tilbud af os. Det må jeg sige. Så det var ikke det, han faldt på, fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, til Tipsbladet.

Andreas Pyndt har fået sin fodboldopvæst i Brøndby IF, men hans endelig gennembrud på seniorniveau kom i denne sæson, hvor han var udlejet til Hvidovre.

Fem scoringer og ti assister leverede Andreas Pyndt fra sit udgangspunkt på den centrale midtbane, hvilket var med til at sende Hvidovre i Superligaen efter 26 års fravær.

Nu skal han sammen med holdkammeraten Fredrik Carlsen forsøge at hjælpe Silkeborg tilbage på sporet efter et skidt forår. Få uger inden Silkeborg præsenterede Andreas Pyndt, hentede man Fredrik Carlsen i Hvidovre.





Ny klub til sommer: Fra FC Köln til Superligaen?



HELT VILDT

Keeper-bøvl i Brøndby: Her er Birks muligheder


Laudrup chokeret over Mbappé-dom

– Han har en fremtid i Dortmund



Vild med dansker: Minder om Callum Wilson

Det er Anis Ben Slimanes største ønske

Lyngby Boldklub – Sønderjyske

Real Madrid satser hele butikken mod Arsenal

Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!



" Det mener Tipsbladet

FCK skylder ekstra Ramaj-straf efter skandale


Miraklet udeblev for Dortmund

PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Sindssygt drama: Villa nærmer sig sensation

Efter derby-ballade: ‘Har jeg intet problem med’



INTERVIEW

Voldsom dommerkritik: ‘Han er mærkelig’


Sur på Hansi Flick – nu vil han væk fra Barcelona

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

‘Din holdning er en motorvej til ødelæggelse’

Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Vejle Boldklub – Viborg FF

Berørt af OB-nedtur: En hjerteskærende katastrofe

Bayern-nedtur inden returkamp

– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj



Vil væk fra FCM – denne klub jagter ham

Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Forfulgt af rygter: ‘Totalt nonsens!’

FCK jagtede ham: Nu er han tæt på danskerklub

AGF-profil på vippen

– Det mest vanvittige, jeg nogensinde har hørt

‘En drømmesigning for Brøndby og FCK’

Skidt Brøndby-nyt: Rødt kort fastholdes


INTERVIEW

Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen


Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

Dansker missede ‘once in a lifetime’-skifte

Silkeborg IF – AaB

Legender med benhård kritik af Christian Eriksen

Klapper i om Bo Henriksen

Rundens Hold i Superligaen – 25. runde

Don Ø i opråb til FCK-fans: Jeg forstår det ikke!

Dybt imponeret Laudrup: ‘De kan gå hele vejen’

Vejle-lejr mærker større nedrykningspres efter bet

Rystet over dyrt Man Utd-køb: Hvad glor du på?

Aggers drømmejob: ‘Der er intet, jeg hellere vil’

Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Villa jagter vildt comeback mod PSG

Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

Daniel Agger: Pentz-jubel er helt fair

Sønderjyske henter vigtig sejr i bunden

Bo Henriksen på blokken hos topklub

Er Onugkha-effekten forduftet?

Intern splid i Pierre-Emile Højbjergs klub

Newcastle-træner fortsat indlagt

Spillede i Superligaen: Nu er han tæskedyr

Brugte over en halv milliard på agenter på et år