Ramt af stormvejr: Nu aflyser FC København

FC København var arrangør bag en træningscamp for børn i Skåne, men den er nu blevet aflyst efter massiv kritik fra de danske mestres rivaler Malmö FF og dennes fans på den anden side af Øresund.



En træningscamp arrangeret af FC København for børn i årgang 2012-2015 lyder i udgangspunktet ganske harmløst.

Men turneringen, som stod til at blive afholdt den 10. september i Hyllie IK i Sverige, har været omdrejningspunkt for massiv kritik hos Danmarks blå-gule naboer. Og den kritik kommer hovedsageligt fra FC Københavns rivaler på den anden side af Øresund – Malmö FF.

Hyllie BK er beliggende tæt på Malmö FF's arealer, og det har skabt røre i den svenske storklub og blandt klubbens fans, at deres største rival i Skandinavien stod til at afholde en turnering så tæt på.

Det fortæller Per Ågren, der er sportsdirektør i Malmö FF's ungdomsafdeling, til Expressen.

– Det er ret provokerende set med vores øjne. Det afholdes tæt på vores stadion og vores rekrutteringsområde. Samtidig er jeg heller ikke overrasket, da det sikkert er en del af FC Københavns nye scouting- og rekrutteringsstrategi, som ifølge dem selv involverer Skåne.

Tipsbladet har forholdt kritikken overfor FC København, som ikke køber Malmös beskyldninger om, at arrangementet er en del af klubbens scouting.

– Det var jo en træning, der var åben for alle, der tilmeldte sig, så der var intet elitært i den. Det var alene en sjov fodboldoplevelse for de børn, der havde lyst, lyder det fra kommunikationschef, Jes Mortensen.

Arrangementet er siden blevet aflyst, og det er en skam ifølge FC København.

– Det er ærgerligt for de børn, der gerne ville have en sjov fodboldoplevelse, at det ikke kan afvikles af sikkerhedshensyn.

Hvad der ligger i "sikkerhedshensyn" har Tipsbladet spurgt Niklas Harris, der er chef for Fritidsforvaltningens idrætsenhed i Malmö, om.

– Som vi ser det, så skulle man kunnet have håndteret sikkerheden. Men det, vi tænker, er, at det er et stort område, hvor der er mange baner. Den søndag skulle flere af Hyllies ungdomshold også spille på banerne, og der tænkte vi, at det kunne blive en lidt kedelig oplevelse for børnene.

– Der ville sikkert også komme nogle fans, men vi troede ikke, at der ville ske noget, men vi mente, at det måske ville blive en lidt træls oplevelse for alle og en kedelig oplevelse for dem til FCK-campen. Og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de fjernede deres booking. Det har de nu gjort.

Fritidsforvaltningen i Malmö får et hav af ansøgninger fra forskellige foreninger, og havde man været mere opmærksom på ansøgningen fra FC København, så havde man valgt en anden tilgang.

– Jeg synes, det er vigtigt at have en dialog med Malmø FF og FC København. Hvad er rimeligt her? Føles det ok for alle?. Men jeg synes, at vi helt ideelt skulle have haft talt med parterne, for der er en vis rivalisering mellem foreningerne.

Netop rivaliseringen kunne Niklas Harris også mærke, hvilket også lå til grund for, at man spurgte FC København om at aflyse arrangementet.

– Der var en masse oprør i Malmö, hvor flere henvendte sig til os. Der var generelt et oprør, og det var der også på sociale medier, og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de ikke havde nogen camp der, siger Niklas Harris, som også slår fast, at der ikke var tale om tvang fra Fritidsforvaltningens side.





Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op



Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken