Åbner for Superliga-skifte til Damsgaard og Jensen

FCN har haft Emiliano Marcondes og Marcus Ingvartsen tilbage i klubben, og der kan snildt vende flere eksspillere tilbage de kommende år.



FARUM (Tipsbladet): De plejede at ligge solidt i Superligaens økonomiske middelklasse.

Men med først Right To Dreams indtog i 2016 og så Mansour Groups køb af hele butikken en håndfuld år senere er FCN forvandlet.

Især hvis vi regner udgifterne til det meget ambitiøse ungdomsarbejde med er FCN en sværvægter i Superligaen, og det vi meget vel få at se de kommende år.

Til sommer og nytår skal en lang række profiler afløses både af nye talenter og af dyre spillere fundet i andre klubber.

Og en dag kunne det sagtens betyde, at flere tidligere FCN-spillere kommer tilbage til Superligaen efter succes i udlandet, ligesom Marcus Ingvartsen gjorde i sommeren 2023.

– Jeg ville enormt gerne nå frem til en situation, hvor vi kan konkurrere om Superliga-titlen med lutter akademispillere i startopstillingen, og hjertens gerne med unge spillere, vi har rykket op fra ungdomsafdelingen, og som ikke har været i udlandet endnu. Så tror jeg også, at vi når at blive gamle og grå, før det sker, siger Phil Radley, der er Director of Football Operations i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.

– Så jeg ser samarbejdet og de muligheder, der er i hele organisationen, som en hjælp til, at vi hurtigere kan indfri vores sportslige målsætninger og drømme.

FC Nordsjælland siger til nytår farvel til Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der rykker til den nye samarbejdsklub San Diego FC i USA.

Læs også sportsdirektør Jan Laursens overvejelser om muligheden for at hente tidligere profiler hjem til FCN

Og den kombination, hvor man kan tilbyde spillere at kombinere ophold i FCN og San Diego kunne FCN ifølge Radley bruge i fremtiden til at lokke spillere til.

– Jeg kan ikke gå i detaljer med, hvordan aftalen præcist er struktureret. Men jeg kan sige, at Og jeg vender igen tilbage til: Var det bedst for FC Nordsjælland at have Marcus og Jeppe i 18 måneder, eller bedst for os ikke at have dem?

– Og så ser jeg det også som en mulighed for i næste skridt at finde folk, der kan være interesseret i at spille her i to-tre år, og så måske derefter tage til San Diego, hvis det ellers passer alle parter godt.

– Dermed ikke sagt, at der er aktuelle samtaler om konkrete aftaler af den art, men i teorien kunne vi jo godt en dag stille sådan en model op for Mathias Jensen eller Mikkel Damsgaard og undersøge, om det var noget for dem. Det kunne også være, de tog til San Diego først, og så til os.

I San Diego kommer Right To Dream ud over en masse amerikanske spillere muligvis også til at hente spillere fra Sydamerika, og der kunne FCN blive en vej ind i Europa.

– Vi kan også sagtens forestille os, at topspillere fra San Diegos akademi, der slår igennem tidligt i USA, gerne vil til FC Nordsjælland for at spille europæisk. Så er det i San Diego, man vil sidde tilbage og sige, om FC Nordsjælland får nogle ekstra fordele ud af samarbejdet. Jeg ser det sådan, at vi sammen kan nå længere, end vi kan hver for sig, siger Phil Radley.

Mikkel Damsgaard fylder 24 år til juli, mens Mathias Jensen er 28. De spiller begge for Brentford og har udløb i London-klubben i henholdsvis 2027 og 2026.





Så presset er din Superliga-klub



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år



Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker



Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk