60713

AaB langt fra toppen: Ambitionen er stadig den samme

Tipsbladet.dk har taget en længere snak med AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, der gør status over den første halvdel af grundspillet.



AaB er historisk en kæmpe i dansk fodbold, men i øjeblikket er kæmpen i dvale.

Det var ikke godt, hvad nordjyderne præsterede i sidste sæson, og halvvejs inde i grundspillet i indeværende sæson sidder man heller ikke med en følelse af, at nordjyderne er på vej tilbage til fordums styrke. Morten Wieghorsts mandskab er en lunken nummer otte i tabellen.

Sportsdirektør Allan Gaarde er da heller ikke ved at kamme over af begejstring, når han skal gøre status over sæsonen, som den har formet sig indtil videre.

– Det handler om, at vi ikke skal lade os forblænde af øjebliksbilleder, for det seneste øjebliksbillede er det fra Randers, og der underpræsterede vil helt klart. Det var en rigtig dårlig præstation, som bestemt ikke var særlig opløftende.

– Men grundlæggende synes jeg, at pilen peger i den rigtige retning i AaB, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Han mener, at nordjyderne fortsat lider under en vanskelig start på sæsonen. Den første sejr faldt først i ottende spillerunde mod Silkeborg IF. 

– Vi fik en svær start midt i et transfervindue, og vi lukkede blandt andet fire mål ind på hjemmebane mod SønderjyskE. Det faktum, at sæsonen startede midt i et transfervindue, har været væsentligt for os i den forstand, at man skal huske på, at den nuværende trup ikke har spillet sammen i 13 runder. Derfor mangler vi stadig nogle grundlæggende ting, siger sportsdirektøren og tilføjer:

– Vi er et svært hold at slå. Vi har i alle turneringer medregnet blot tabt en enkelt kamp ud af de seneste 12, og det var til FC Midtjylland, som lige nu er det stærkeste hold i Danmark. 

AaB var i mange år været kendetegnet ved at spille underholdende fodbold med en masse teknikere på holdet, men i en længere periode har det ikke været sådan, holdet har præsenteret sig i kampene. Det er dog ikke med klubbens gode vilje, at der er kommet et andet spillemæssigt udtryk.

– Det er ikke planen i hvert fald. Vi har den samme ambition, som vi hele tiden har haft, og det indebærer, at vi skal dominere kampene og skabe mange chancer. Og deri ligger det selvfølgelig, at vi skal med i top seks, siger Allan Gaarde.

At komme med i top seks i denne sæson har AaB dog aldrig meldt ud som en erklæret målsætning.

– Jeg tror ikke på målsætninger. Vi har et tal, vi budgetterer med, så vi kan gå i nul uden Europa og spillersalg, og det er top seks, men jeg har aldrig været tilhænger af at melde et eller andet ud, som skal være den officielle målsætning. Selvfølgelig vil vi gerne i top seks, men det er der nok 10 hold i Superligaen, der gerne vil, og der er ikke plads til alle, siger AaB-bossen.

Hvis man tager et kig på topscorerlisten, er Jannik Pohl den mest fremtrædende AaB'er med fire mål i ligaen, og derefter følger forsvarsspilleren med Jakob Blåbjerg med to mål. Det er bemærkelsesværdigt for en klub, der tidligere har haft toneangivende angribere som Rade Prica, Jeppe Curth og Lukas Spalvis.

– Det er helt klart en udfordring for os, at vi ikke scorer flere mål. I min verden er det dog ikke kun en angriberfunktion – vores midtbanespillere skal også bidrage mere på den front. Jeg kan dog ikke sige så meget andet end, at tallene selvfølgelig taler sit tydelige sprog. Der skal vi forbedre os, siger Allan Gaarde.

Afslutningsvis opsummerer sportsdirektøren AaB anno 2017 på følgende måde:

– Vi er et hold under udvikling – ikke afvikling. Langt hovedparten af vores spillere har de bedste år foran sig.






TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud


Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet

TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu



Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!

Patrick Mortensen har fremtiden på plads

Evander i rekordskifte

Afviste Superliga-skifte

Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke



TIPSBLADET SPECIAL

Alt om FCK: Er problemet løst med Diant Ramaj?


FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

Chokeret Laudrup: Jeg forstår det simpelthen ikke

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør



TRANSFER

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’


Transfer: Det var den klart største overraskelse

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!



Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner


” Det mener Tipsbladet

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold


Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Er det nu eller aldrig for ham i AGF?  

Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp

Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’

Dropper danske stjerner

‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’

Her er Lukas Engels nye klub

Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med

FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik

Er det Erik ten Hags nye job?

Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn

Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

Jubler over Dolberg: Minder om legende

Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt

Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn

Gammel dame forværrer PSV-krise

AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud

Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring

I ekstase over Hjulmand og Gyökeres

– Manchester United kan vinde Premier League

Brøndby vinder Atlantic Cup

Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’