(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Fredrikstad – Molde 5-4 efter straffesparksafgørelse (0-0)
Den norske pokalfinale havde ære af hele tre danske spillere i startopstillingerne i Jonathan Fischer, Valdemar Lund og Mads Enggård, mens Jeppe Kjær og Frederik Ihler var udskiftere i et opgør, hvor Fredrikstad vandt guld.
Tipsbladet var til stede til finaleopgøret, og herunder kan du se vores dom over de danske præstationer.
Jonathan Fischer, Fredrikstad -5
For pokker, hvor er han god. Nomineringen til årets spiller i Norge er helt på sin plads. Jonathan Fischer viser en utrolig standard og havde inden finalen holdt buret rent 16 gange for Fredrikstad. En oprykkerklub! Og det er altså ikke tilfældigt. Se bare på denne store kamps indledning, hvor han hev to mirakelredninger op af ærmet og forhindrede Molde og den ellers knivskarpe FC Midtjylland-udlejede angriber Ola Brynhildsen i at komme foran. Og sådan blev han ved, så det var Jonathan Fischers 17. rene bur, det er jo helt vildt. Reddede sågar et straffespark, men det blev taget om, fordi bolden rullede inden sparket.
Wow, mand. Han er helt sikkert kun på gennemrejse i Norge og bliver solgt til en storklub enten denne vinter eller til sommer. Det kan ikke være anderledes.
Men så får man altså en perfektionist uden lige. Intet fik lov til at være overladt til tilfældighederne, konstant fuldt koncentreret, sørgede for hele tiden at holde sig varm i den bidende kulde i Oslo, og selv da Ola Brynhildsen smed en genstand hen ved kanten af Fischers felt, løb målmanden hen og fjernede det forstyrrende element. Denne mand vil frem i verden. Måske skal han først tager med ud i Europa med Fredrikstad.
Jeppe Kjær, Fredrikstad – Ej benyttet.
Valdemar Lund, Molde – 3
Den tidligere FCK-spiller fik en god start på kampen med en perfekt kropstackling på Fredrikstads angriber, og så havde forsvarsspilleren sat sig i respekt. Der blev ikke givet noget som helst i Valdemar Lunds side, men omvendt var det heller ikke nogen decideret velspillet kamp med mange muligheder, så det var ikke, fordi han blev overrendt.
Ryddede godt op efter sig selv, da han en enkelt gang mod slutningen af den ordinære kamp var ved at give en farlig mulighed væk. Var generelt også god til at heade høje bolde væk fra farezonen.
Mads Enggård, Molde – 3 (ud: 68.)
I Randers var han så fremragende på den defensive midtbane, så mange undrede sig over, hvorfor Brøndby ikke slog til og hentede ham i sensommeren. Det gjorde Molde imidlertid – for hele 20 millioner kroner. I finalen var han dog smidt op i angrebet med Ola Brynhildsen mod en af de bedste defensiver nordpå, og der var ikke meget hjælp at hente nedefra i den låste kamp.
Det var Enggård, som forsøgte at lave de lækre ting, og man kunne godt se, at han er en af dem på Moldes hold med mest fodbold i sig. Men chancer kom han ikke frem til mange af, og da han endelig fik plads til en friløber, blev han standset i sit fremløb på ulovlig vis, men linjedommeren reagerede ikke, og så blev Mads Enggård frustreret på hende. Forståeligt nok. Kort efter blev han skiftet ud.
Frederik Ihler, Molde – Ej benyttet.
Karaktererne er givet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

David Nielsen triumferer

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback
Kære FC København: Hvad venter I på?

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Ekene Chukwuani med kongemål for Brøndby

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa