Der blev sendt chokbølger gennem det danske fodboldlandskab, da AGF-stopperen Thomas Kristensen i sommer pludselig blev meldt tæt på et skifte til Serie A-klubben Udinese.
En handel blev en realitet og med "realistiske" bonusser kan prisen sende hele 60 millioner kroner afsted til AGF, som dermed vil have sig et nyt rekordsalg.
Det må have været nogle vilde dage for hovedpersonen 'TK', men det var det så sandelig også for hans bror Kasper Thiesson Kristensen, som til daglig er målmand i svenske Trelleborg. De to brødre har et tæt forhold og taler sammen flere gange om ugen. Kasper var faktisk en smule overrasket over, at brormand blev solgt i sommer, men han fortæller, at det var vildt af følge med i.
– Det var jo crazy. Han var skadet henover foråret, men jeg vidste godt inden, at der havde været en del interesse for ham, også mere end der måske var ude. Det virkede til, at han var rimelig varm på markedet. At han røg lige der var måske lidt overraskende, for han havde været skadet en del, og at der blev betalt så mange penge var måske også mere, end man lige havde troet, fortæller han til Tipsbladet.
De to brødre sparrer en masse om livet som professionel udenfor landets grænser. Kasper deler ud af erfaringer omkring det her med at bo alene i et andet land, hvilket han selv prøvede, da han rykkede fra AGF til Trelleborg tilbage i starten af 2021.
Den ældste Thiesson-Kristensen bror nåede at stå seks kampe for AGF. Her i aktion mod Brøndbys Mikael Uhre. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Han kan da også melde, at niveauet af røverhistorier lige får et niveau op efter 'TK's kæmpeskifte.
– Der kommer mange sjove historier, og det er lidt sjovt at høre, når det er de store klubber, han er begyndt at spille imod.
– De skal møde Roma i næste kamp, og jeg så, at Lukaku lavede fire dåser her i første halvleg for Belgien (mod Aserbajdsjan søndag), så der fik jeg sendt til ham, om han nu var klar til den kamp i weekenden. Det synes han var lidt sjovt, griner Kasper og fortsætter:
– Det er lidt vildt at kigge fra siden af. Når han fortæller, at deres videogennemgang er med Osimhen, når de mødte Napoli, så er det noget lidt andet, end man har været vant til, siger han.
Den ældste af de to Kristensen-brødre følger da også så meget med, som han nu kan fra sin svenske bopæl, når Thomas er i aktion. Det har han indtil videre været fem gange for Udinese siden skiftet i sommer.
Der sker også ting og sager i Kasper Thiesson Kristensens egen karriere. Han skal på klubjagt, efter at han ikke har valgt at forlænge med Trelleborg. Læs mere om det her.

Så presset er din Superliga-klub

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land
Kære FC København: Hvad venter I på?

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker