De fulgte intenst med i Brøndby, da Jesper Lindstrøm i august blev solgt fra Frankfurt til Napoli.
Alt efter, om prisen var omtrent 225 eller 260 millioner kroner, indkasserede Brøndby IF 27 til 32 millioner kroner, da Jesper Lindstrøm tog til de italienske mestre, og det skete på baggrund af en lukrativ videresalgsklausul.
Snart kan historien gentage sig på Vestegnen – denne gang med Morten Frendrup som guldkalven.
Efter Genoas oprykning til Serie A har Morten Frendrup imponeret stort i støvlelandet, og det har resulteret i rygter om et muligt klubskifte for den 22-årige midtbanespiller, der angiveligt følges af flere Premier League-klubber.
Genoa kan dermed komme til at tjene kassen på Morten Frendrup, men en væsentlig del af beløbet skal sendes videre til Brøndby, hvis italienerne sælger deres danske midtbaneprofil.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby sig nemlig en videresalgsklausul på 15 procent, da den danske klub i januar 2022 solgte Morten Frendrup til Genoa.
Over for Tipsbladet har Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen bekræftet, at de blå-gule råder over en lukrativ videresalgsklausul.
– Jo, jo, det er regel nummer 1. Det er altid vigtigt at være med på fremtiden. Det gør det i øvrigt også interessant at følge udviklingen, sagde Carsten V. Jensen i sidste uge.
Prisen er eksploderet
Den italienske klub betalte for halvandet år siden omkring 26 millioner kroner for Morten Frendrup, men ifølge La Gazzetta dello Sport er danskerens markedsværdi eksploderet siden da.
Morten Frendrups pris er nemlig blevet minimum tredoblet siden skiftet fra Brøndby til Genoa, skriver den italienske sportsavis. Det vil svare til omtrent 78 millioner kroner, og i dette scenarie vil Brøndby indkassere i omegnen af 7,8 millioner kroner.
Der er tale om 7,8 millioner kroner, idet det er differencen mellem prisen på de to transfers, man skal regne ud fra – i dette tilfælde 52 millioner kroner.
Morten Frendrups udvikling i Genoa minder på mange måder om det forløb, Morten Hjulmand var igennem i Lecce, hvor det tidligere FC København-talent var med til at føre den syditalienske klub op i Serie A, inden han i sommer blev solgt til portugisiske Sporting for omtrent 135 millioner kroner.
Frendrup slår på samme måde som Hjulmand ud på data omkring vundne dueller og defensive aktioner, hvilket er noget, der får større klubber end Genoa til at kaste et blik på danskeren, uden at de gode tal dog i sig selv vil være nok til, at nogen klub trækker i aftrækkeren på transfermarkedet.
Opstår der seriøs interesse fra større klubber, kan det sende prisen langt over det leje, Gazzetta dello Sport har vurderet på den danske midtbaneslider.
Forlænger kontrakten
Trods rygterne om et muligt skifte ser det dog i første omgang ud til, at Morten Frendrup snart forlænger aftalen med Genoa. Ifølge Calciomercato står danskeren nemlig til at forlænge sin kontrakt med yderligere to år, så den kommer til at løbe frem til 2028.
Forlængelsen vil samtidig inkludere en klækkelig lønforhøjelse for Morten Frendrup, der kan smile hele vejen til banken, når blækket på aftalen er tørt.
Samtidig er det dog værd at have for øje, at Genoas ejer 777 Partners er i færd med at opkøbe Everton og er udfordret af at finansiere købet af en stor Premier League-klub. Det kan skubbe til italienernes interesse i at sælge Frendrup, hvis der skulle komme et godt tilbud til januar eller sommer.
Den tidligere Brøndby-spiller kunne i november have debuteret for det danske landshold, da han blev udtaget til EM-kvalifikationskampen mod Nordirland, men desværre blev midtbanespilleren syg kort inden afrejse.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk