Juventus' præsident, Andrea Agnelli, er endnu engang ude og forsvare hans rolle i den meget omtalte udbryderliga, Super League.
Ifølge den italienske klub-boss så er der behov for en radikal ændring af fodbolden, som vi kender den i dag.
Den italienske storklub er sammen med Barcelona og Real Madrid de eneste, der endnu ikke har trukket sig fra projektet endnu.
Planen, der blev fremlagt i slutningen af April, skabte stor furore blandt tilhængerne i de involverede klubber, og UEFA undersøger stadig muligheden for at sanktionere. Men det er skudt helt ved siden af, mener Andrea Agnelli.
– Jeg husker et forslag fra 2019 mellem ECA (Det Europæiske Klubforbund, red.) og UEFA, som jeg mente var perfekt, og det blev faktisk støttet op af klubberne i anden, tredje og fjerde division, fortalte han på et pressemøde fredag, skriver Goal.
– Man skal være blind for ikke at se, at UEFA mere eller mindre egenrådigt styrer europæisk fodbold. Det nuværende system er ikke tilstrækkeligt. Super League var ikke et kupforsøg på de europæiske turneringer, red.), men et desperat råb om hjælp til et system, der allerede var på kanten af kollaps før pandemien, og som nu bevæger sig mod afgrunden, uddybede han.
Mens UEFA undersøger, hvilke sanktionsmuligheder de har overfor Juventus og de to spanske klubber, så afviser Agnelli, at de har juraen på deres side.
– Klubber har hele tiden bedt om at tale med UEFA, der i stedet smækkede døren i hovedet på os med arrogante trusler mod de klubber, der stadig er en del af Super League. De ignorerer domstolens afgørelse i Madrid og afventer dommen i den europæiske domstol. Vi kan forsikre, at det juridiske grundlag for det her projekt er solidt.
– UEFA's attitude er ikke måden, man reformerer fodbolden på. Vi ønsker stadig en dialog med UEFA og FIFA. Andre sportsgrene har justeret på formaterne over årene, som vi for eksempel ser i den den europæiske basket-liga, der har været til stor gavn for fans, klubber og spillere.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk