LYNGBY STADION: Efter et flyvende efterår har Randers FC indledt forårssæsonen med ét point i to kampe.
Efter 2-1-nederlaget til FC København blev det fredag til en nulløsning ude mod Lyngby Boldklub, hvor Randers’ offensive folk aldrig rigtigt kom op i omdrejninger.
– Jeg oplever det som en meget tæt kamp, og man kan vel ikke sige så meget til, at den ender med ét point til hver. Jeg synes trods alt, at det er os, der har de største chancer, men det er ikke noget chanceorgie. Det bliver lidt en låst kamp, lød det fra Rasmus Bertelsen, da Randers-træneren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
En tung tåge gjorde ikke tingene nemmere på Lyngby Stadion, men Rasmus Bertelsen ville ikke bruge forholdene i Lyngby som en undskyldning.
– Nu skal jeg jo heller ikke prale af den græsplæne, vi har i Randers. Men det er klart, at det flydende kombinationsspil er ikke så nemt på det her underlag. Der er lidt med berøringerne, som måske springer lidt, og det er lidt sværere at finde et flow. Den der sidste x-faktor, vi gerne vil have fra vores offensivspillere, den fandt vi ikke i dag, lød det fra Rasmus Bertelsen, der erkendte, at kronjyderne ikke spillede deres bedste kamp.
Har I brug for lidt tid til at finde tilbage til det momentum, I havde i efteråret?
– Det ved jeg sgu ikke. Jeg synes, at den sidste kamp nede på træningslejren, hvor der var sol og sommer, der synes jeg sgu, at det sad meget godt i skabet. Så det er ikke fordi jeg tror, at det er så langt væk, men det er klart, at vi lige mangler det flow, hvor vi også kommer foran i kampene, så det hele kan frigøre sig lidt.
– Vi ved godt, at vi skal ud og have nogle flere point for at komme med i top-6. Vi skal nok have fundet en sejr frem i en af de sidste tre kampe. Vi kan nok ikke fedte os hjem med et par krydser. Og den kan lige så godt komme mod AGF eller Brøndby. Det er også nogle kampe, der måske ligger lidt anderledes til os. Måske kan vi være lidt farligere der på nogle andre måder, lød det fra Randers-chefen.
Forventer du stadig, at I kommer med i Mesterskabsspillet?
– Jeg ved ikke, om jeg forventer det, men jeg håber det rigtigt meget. Jeg synes, at vi har en god chance for det. Det er heldigvis i vores egne hænder og vi har et par fede hjemmekampe at se frem til mod AGF og Brøndby. Det bliver ikke meget federe. Og så FC Midtjylland i den sidste, hvor vi ikke plejer at have det store held. Så vi skal se, om vi kan få nogle point i de næste to, tror jeg.
Det vil vel være lidt skuffende, hvis I ikke kommer med i top-6, med tanke på jeres efterårssæson?
– Det vil da være super skuffende! Det vil være et antiklimaks, efter at vi føler, at vi har fået bygget noget rigtigt spændende op, hvor vi føler, at vi kan spille med i den sjove ende. Men der ligger også andre gode hold omkring os, og kan vi ikke komme med, så må vi kæmpe for den syvendeplads, vi vandt sidste år. Sådan er den her Superliga. Men det vil da være skuffende, det medgiver jeg gerne, lød det afslutningsvist fra Rasmus Bertelsen.
Randers FC spiller igen på næste fredag, hvor Rasmus Bertelsens tropper får besøg af AGF.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

Carlo Ancelotti antyder farvel

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk