I svime over Kvistgaarden – ‘han er velkommen’

Den skotske presse har igen fået færten af Mathias Kvistgaarden, der anses som en ideel løsning i Celtic.



Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.

Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.

Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.

– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.

Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.

– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.

Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.

Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.

Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

284283

Foto: Alamy

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.

Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.

Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.

Det endte dog med en skade.

– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.

Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.





Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’



Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer



Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti