FCK prøvede – nu er han tæt på Serie A

FC København var i januar inde i billedet til skotske Josh Doig, men nu ser det ud til, at han fortsætter karrieren hos en Serie A-klub.



Hullet efter Victor Kristiansen er endnu ikke blevet lukket, selvom man har Christian Sørensen på kontrakt, mens Elias Jelert og Kevin Diks også kan dække positionen.

Derfor lagde FC København i januar ikke skjul på, at de godt kunne tænke sig at forstærke positionen, og her blev de meldt ude efter skotske Josh Doig fra Hellas Verona.

FC København var en blandt rigtig mange bejlere, og flere af dem var også klubber med en betragtelig størrelse i Napoli, Lazio, Roma og Atalanta, mens OGC Nice og Stade Reims dengang skulle være længst fremme i kampen om Josh Doig.

Skotten, der spiller på venstre wingback for Hellas Verona, er fortsat et varmt navn, men denne gang ser det ud til, at Bologna løber med hans underskrift.

The Times skriver, at Hellas Verona og Bologna lige nu er i fremskredne forhandlinger omkring en aftale, og det bliver en stor en af slagsen, som vil koste Bologna et sted mellem 43 og 60 millioner kroner.

Da Josh Doig blev rygtet væk i januar skrev The Times, at Hellas Verona kiggede i retning af en pris på 75 millioner kroner, men den ser det ud som om, at man må gå en smule på kompromis med.

Desuden skal Hellas Verona, såfremt Josh Doig bliver solgt, aflevere et sted mellem 11 og 15 millioner kroner til 21-årige Josh Doigs tidligere klub Hibernian, da de sikrede sig en videresalgsklausul i aftalen på omkring 25 procent.

Bologna har længe været store beundrere af Josh Doig, men selvom man er tæt på at nå til engihed omkring en aftale, så skriver The Times, at der fortsat er muligheder for andre klubber til at gøre et sidste forsøg på at hente ham.

Det er dog yderst tvivlsomt, at Josh Doig skulle fravælge Bologna for FC København og særligt hvis de danske mestre skal op og betale omkring 60 millioner kroner for ham.

FC København kan dog tilbyde en kamp om medaljer, som Josh Doig drømmer om.

– Det er altid fedt at blive rygtet til så store klubber. Det er selvfølgelig godt for mig selv og min selvtilled. Jeg har haft mange transferspekulationer et par gange i min karriere. Jeg ved, hvad jeg ikke skal se på. Hvis det sker, så sker det. Jeg har ikke vundet medaljer i min karriere endnu, men forhåbentlig kommer det, har han tidligere sagt til The Times.

Josh Doig har optrådt 22 gange, scoret to mål og leveret fire assister i Hellas Verona-trøjen. I playoff-kampen om overlevelse i Serie A så han hele kampen fra bænken, hvor man besejrede Spezia.





Landstræner om Brøndby-profil: Ekstremt spændende



SJOVT!

FC Midtjylland tager pis på FCK-spiller


Tidligere Superliga-anfører scorer nyt job

Randers FC – AGF



Bo-æraen er begyndt: ‘Kan gøre noget vanvittigt’

Dansk topscorer solgt: Ellevild med skifte

Ville sende Rashford til Non-League-klub

Niels Frederiksen om ny Superliga-spiller: Dygtig!

Brian Riemer afslører: I dialog med dansk bomber



Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer


Forsvarer Patrick Dorgu efter skrækaften!

Dansk landstræner om Dorgu-fadæse: ‘Føler med ham’

– Vi var måske lidt hårde ved Frederik Holst

Bologna og Milan med kniven for struben



RYGTEBØRSEN

Pønser på at købe Jesper Lindstrøm for 165 mio.


Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu

Stor AaB-nedtur!

Skrækkelig aften! Dorgu udvist efter svinestreg

Nej, nej, nej! Hvad laver du, Patrick Dorgu?

– Det holder jeg mig langt væk fra


TOPNYHED

Kæmpe Superliga-slagsmål: ‘Det er røvsygt’


Forstår godt Brøndby ser et lys i ham

Drama? Retov uenig i fyring

Sådan vandt FCN over AaB

Priske-fyring kostede en formue



Skifter fire inden Superliga-kamp

Superliga-brag tæt på udsolgt: ‘Drop X-factor’

‘Han bliver et kæmpe salg for Brøndby’

Kæmpestjerne har ‘ghostet’ Jon Dahl

AaB – FC Nordsjælland

Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Så meget koster det at fyre Ruben Amorim

Liverpool-manager straffes


TRANSFER

Køber tidl. Brøndby-talent – her er hans nye klub


Køber FCK-emne for historisk millionbeløb

Vanvittig debut til Benjamin Verbic

Pione Sisto droppet i græsk klub

Er det nu, Christian Eriksen?

Forstår ikke FCM-indkast: Der mangler ramasjang

Amorim om Højlund-krise: Skal serviceres bedre

Dansk profil advaret: ‘Så skifter jeg dig ud’

Frygtelig melding: Ubeskriveligt frustrerende

Svært begejstret for Patrick Dorgu

‘Højlund har brug for nye holdkammerater’

Tre på stribe for Spurs mod City?

Stort problem for Thomas Frank

FCK-spiller på landsholdet? Det er farligt at sige

Vingeskudt troværdighed, Neestrup

Sørgelig årsag bag Onugkha-hyldest

Niels Frederiksen hylder ‘ekstraordinær’ dansker

I chok over FCK-spiller: ‘Vanvittigt!’

Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for

Var i spil til Brøndby-job? ‘Det er uinteressant!’

Superliga-klub bekræfter tilgang af stortalent

Lars Knudsen med central rolle i utrolig bedrift

Peger på AGF: Uwe Rösler afviser eksperter