137193

Ronaldo og Citys flirt var ekstremt mystisk

ANALYSE: Cristiano Ronaldo er tilbage i Manchester United efter forhandlinger med Manchester City og måske også Paris Saint-Germain, og det giver mening for alle parter, mener Tipsbladets chefredaktør.



– Jeg tror, det er sådan en forhandling, hvor det handler om at få nogen andre på banen.

Torsdag aften efter Champions League-lodtrækning fik jeg en stille øl i Istanbul med én, der kender transfermarkedet og de helt store aktører indgående.

Jeg havde fremturdet med, at Cristiano Ronaldo, Manchester City og Pep Guardiola altså ikke gav mening sammen, og rigtigt nok – tanken om at give Cristiano Ronaldo hovedrollen i en klub som Manchester City, hvor alle mand tjener fællesskabet hver eneste sekund af døgnet, virkede underlig.

At Manchester City talte med Juventus og med agenten Jorge Mendes var åbenlyst rigtigt.

Men hvorfor ville Cristiano Ronaldo som 36-årig risikere sin enorme status i Manchester United, som portugiseren stadig har trods et lidt uskønt farvel ved skiftet til Real Madrid i 2009?

Det var nærmere Paris Saint-Germain, man kunne forestille sig som blind makker i pokerspillet. Ikke fordi, det heller ville give mening der – PSG har brugt for en ekstremt arbejdsom forward, der løber mere end fysisk stærke og udholdende men også lidt udisciplinerede Kylian Mbappé, hvis denne ryger til Real Madrid.

Nej, det var fordi, PSG tydeligvis ikke er cutting edge rent taktisk, hvis man vil have en tre-mands forwardkæde, der løber defensivt, hvilket er noget nær et must på det niveau, og derfor kunne tænkes at lave en videospil-transfer og stille med Messi, Neymar og Cristiano Ronaldo sammen.

Et skifte til Manchester United giver i min bog faktisk rimelig mening – det vender jeg tilbage til lidt senere.

Men City? Overhovedet ikke.

Manchester City har især under Pep Guardiola og med Txiki Begiristain som sportsdirektør været konsekvente. Mange kan ikke lide klubben, og de har ikke vundet Champions League, men mange af trækkene på transfermarkedet har så sandelig været gode i den seneste håndfuld år, og hvert af dem i tråd med strategien.

Manchester City køber spillere, der viser alle tegn på at være i verdensklasse eller unge folk, der er godt på vej i den retning og som passer ind.

Torsdagens sag med Benjamin Mendy, anholdt som mistænkt i indtil flere voldtægtssager, er ekstremt trist og træls, men også undtagelsen fra reglen i det store billede.

City har gode, dedikerede holdspillere, der underordner sig den altoverskyggende hovedperson i klubben – Pep Guardiola.

Så skulle Manchester City, der da havde haft en chance for at hente Lionel Messi med argentinerens gode forhold til Guardiola in mente, melde pas på den 34-årige sydamerikaner, men ja til en 36-årig portugiser, der i endnu højere grad skal have hele holdet tilpasset til sig?

I rivaliseringen mellem PSG's ejer Qatar og Manchester Citys ejer, emiren i Abu Dhabi, gav det fuldstændig mening at hente det største navn i verden, man kan finde ud over Lionel Messi.

Men sportsligt? Så hellere smide alle de penge efter Tottenham for Harry Kane, som Daniel Levy kræver, et tilsvarende/lidt lavere beløb til Borussia Dortmund for Erling Haaland, eller lidt mindre igen for Robert Lewandowski i FC Bayern, der trods sine 33 år stadig er myreflittig i tilbageløbene og en gudsbenådet afslutter.

Nu står den på Manchester United, og det er ikke lige så skævt, som det lyder.

Cristiano Ronaldo er naturligvis ikke den langsigtede løsning på angrebspladsen (førnævnte Haaland burde virkelig være en hovedprioritet næste sommer), men her og nu er han bedre end Edinson Cavani.

I Manchester United kan det også være nemmere at sluge, at man ikke skal spille 90 minutter hver evig eneste kamp – og ærlig talt vil han stadig være en opgradering, hvis han får en hovedrolle med tanke på Uniteds perioder med ustabilitet, som skyldes dybere problemer og udfordringer, end man finder i Manchester Citys maskine.

Og hvorfor sætte statussen i Manchester United over styr ved at spille for City?

I United bliver Cristiano Ronaldo helten, der skal redde klubben ud af den suppedas, man vel stadig befinder sig i trods en hæderlig 2. plads og finalenederlaget i Europa League til Villarreal.

Tænk, hvis Manchester United vinder Premier League eller Champions League med Cristiano Ronaldo på holdet – for en historie- og statusbevidst spiller som Cristiano Ronaldo giver det mening.

Kommer det til at fungere? Tja, det er en opgradering fra Edinson Cavani og fra at presse Marcus Rashford derind i stedet for at holde ham nærmere sidelinjen, men favorit til noget bliver Manchester United langtfra, før man får en af de yngre verdensklasseangribere.

Men når Manchester United ikke kan, eller vil, hente Haaland, Mbappé, Kane eller Lewandowski, er det her et fint valg – og faktisk også godt for Manchester City, hvis ellers man får en anden forward eller, lidt mod oddsene, får Gabriel Jesús til at blive den verdensklasseangriber, man havde forventet af ham ved ankomsten fra Brasilien.





Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’



LIVE

TransferLIVE: Dansker river kontrakten over


Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub



FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’



TOPNYHED

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale


Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet


INTERVIEW

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’


Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub



Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’


HELT VILDT

Wow – overgår FC København-målmænd med længder


Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta

José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva

Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’

Brød sammen i gråd efter transfer

FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen

Afsløring: Hillerød henter William Glindtvad i FCK

FCK-ejet angriber i dramatisk transferaften

Guld-Glen: Fifty/fifty, hvem der bliver mestre!

Brøndby tæt på køb af midtbanespiller i Ajax

Afsløring: Victor Nelsson skifter til Roma

Superliga-boss teaser for transfer

Afsløring: FCK tæt på at leje Theo Sander ud

Ingen option i Brøndby-aftale

Carl Björk skifter til dansk klub

Lasse Vigen ophæver kontrakten – hjem til DK?

Tipsbladets Transfer Show: Sådan gik det