Mens mesterskabet er afgjort i Premier League, er der i den grad spænding om nogle af de øvrige pladser. Det gælder blandt andet tredjepladsen, som Chelsea i øjeblikket sidder på.
The Blues har kun ét point ned til Leicester på fjerdepladsen, mens flyvende Manchester United er to point efter på femtepladsen. Chelsea skal helst sikre sig tre point på udebane mod Sheffield United, hvis de vil holde fast i pladsen, men oprykkerne har også brug for point. De er nemlig ét point fra sjettepladsen, der giver adgang til Europa League.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til lørdagens kamp mellem Sheffield United og Chelsea på Bramall Lane.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-kampen:
– Efter at have vundet deres første tre Premier League-kampe mod Chelsea mellem 1992 og 1993, har Sheffield United ikke vundet en eneste af deres seneste fire kampe mod Chelsea (en uafgjort og tre nederlag).
– Chelsea vandt deres seneste besøg på Bramall Lane i ligaen med 2-0 i oktober 2006. De har ikke vundet to udebanekampe mod Sheffield United i træk siden oktober 1965.
– Ikke en af de seneste 14 ligakampe mellem Sheffield United og Chelsea i Sheffield er blevet uafgjort, da Sheffield har vundet otte, og Chelsea har vundet seks, siden de spillede 1-1 i august 1963.
– Chelsea har vundet deres seneste fem Premier League-kampe i Yorkshire og er ubesejret i deres seneste ni kampe i amtet, siden de tabte 0-2 til Leeds i december 2002 (syv sejre og to uafgjorte).
– Mod Wolves i sidste runde, vandt Sheffield United 1-0 for syvende gang i Premier League i denne sæson – det er flere 1-0-sejr end noget andet hold. De skal prøve at sikre fire hjemmesejre i træk i Premier League for første gang.
– Chelsea har scoret mindst to gange i hver af deres seneste otte Premier League-kampe – kun én gang har de haft en længere stime med to eller flere mål per kamp i turneringen. Det var 10 kampe mellem maj og september 2009.
– Chelseas Tammy Abraham har scoret tre mål i sine to ligakampe mod Sheffield United, men dette er hans første kamp på Bramall Lane.
– Tammy Abraham har scoret ni mål på udebane for Chelsea i Premier League denne sæson – kun Didier Drogba (15 mål i 2009-10) og Nicolas Anelka (11 mål i 2008-09) har nettet mere på udebane i en sæson for Blues.
– Efter en stime på 72 kampe uden mål i alle konkurrencer, har Sheffield Uniteds John Egan scoret i to kampe i træk for Sheffield. Først udlignede han i det 80. minut mod Burnley, og siden scorede han sejrsmålet i det 90. minut mod Wolves.
– Chelseas Olivier Giroud har scoret fire mål i sine sidste seks Premier League-kampe, inklusive i hver af de to seneste. Han scorede kun i fire af sine forrige 40 kampe i konkurrencen, mens han sidst scorede i tre ligakampe i træk i januar 2017. Dengang var spillede han for Arsenal og scorede i fire kampe i træk.
Stillingen i Premier League:

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

FCN bremser Brøndbys optur

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup
Kære FC København: Hvad venter I på?

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig

Kommenterer rygtet

– Det er en fejl af Jacob Neestrup

Randers prygler AGF

Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Overfuset af fan: ‘Hvem tager fucking ansvar?’

United lurer på dyr Bundesliga-målmand

Opstillingerne landet – Jacob Neestrup rokerer

Europæiske topklubber lurer på FCK og FCM-stjerner