Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.
Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.
I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.
Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.
Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.
Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.
Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.
Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.
Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.
Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.
Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.
Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.
Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.
Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.
Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.
Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.
Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.
Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.
London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.
Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.
Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.
Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.
/ritzau/

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende
Kære FC København: Hvad venter I på?

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk