Ildevarslende melding om Mikkel Damsgaard

Mikkel Damsgaard er havnet i nye problemer med knæet, men informationerne omkring hans skade holder Brentford indtil videre tæt til kroppen.



Efter EM-slutrunden i 2021 var Mikkel Damsgaard klar til at erobre fodboldverdenen.

Han havde netop scoret på direkte frispark i EM-semifinalen mod England og havde fået hele Danmark til at skråle 'Damsinho'. Han var på kontrakt i Sampdoria, og den røde løber var rullet ud til hans helt store gennembrud i Serie A.

Det kom aldrig, da han røg ind i et sandt skadeshelvede. Og det forfølger ham stadig to år efter, selvom han nu er skiftet til Brentford.

– Josh Dasilva er ved at komme sig efter et problem i baglåret, og Damsgaard skal til en specialist med et tilbagevendende knæproblem, lyder det kortfattet fra Thomas Frank forud for klubbens pokalkamp mod Arsenal onsdag.

Det lyder umiddelbart ildevarslende, da det netop er knæet, der har voldt Mikkel Damsgaard så mange problemer de sidste to år. Tipsbladet har søgt en kommentar hos Brentford om skadens omfang, og om der er tale om de samme gigtproblemer, som før har generet danskeren.

– Vi vil ikke tilføje mere end det, som Thomas sagde på pressemødet i dag, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Brentford.

GettyImages-1572104334
Mikkel Damsgaard har været fraværende med en skade siden midten af august (Foto: Getty Images).

Problemerne med Mikkel Damsgaards højre knæ startede tilbage i oktober 2021. Helt præcist den 12. oktober, hvor han måtte udgå af en VM-kvalifikationskamp mod Østrig.

Siden fulgte flere uger på sidelinjen, indtil han blev opereret og fik en skylning i sit højre knæ. Samme knæ gik der sidenhen infektion i, og det havde tilmed skabt en gigtlignende tilstand. Derfor frygtede man allerede tidligt i 2022, at Mikkel Damsgaards sæson kunne være forbi.

Nogen frygtede sågar, at karrieren kunne være forbi.

– Lægerne nævnte, at det potentielt kunne ende i et karrierestop, men risikoen for det var meget, meget lav. Jeg var ung og frisk, og de var i stand til at overvinde det, så jeg var ikke så bekymret, men det var meget uheldigt, sagde Mikkel Damsgaard i et interview denne sommer.

Mikkel Damsgaards karriere er langt fra forbi, men der har været mange bump på vejen. Og selvom skiftet til Brentford sidste sommer skulle være med til at jævne mange af bumpene, så har danskeren haft svært ved at bide sig fast i startopstillingen.

Knap 1.000 minutter på 26 Premier League-kampe blev det til i sidste sæson, og der kan de fleste nok godt regne ud, at med det kampantal, så var mange af optrædenerne som indskifter.

Denne sæson startede også med Mikkel Damsgaard i indskifterens rolle, men siden tredje spillerunde har han været skadet. Han var faktisk udtaget til landsholdet i starten af september, men her blev han siet fra, da han ikke blev klar.

Thomas Frank havde kort efter landsholdsterminen forventninger til, at Mikkel Damsgaard snart ville være tilbage i Brentfords kamptrup.

– Damsgaard ser bedre ud, og vi vil se nærmere på ham og vurdere ham i morgen (lørdag red.) for at se, hvordan han har det – og for at se, hvorvidt han kan spille, lød det fra Thomas Frank inden mødet med Newcastle den 16. september.

Han nåede ikke at blive klar, og 23-årige Mikkel Damsgaard var heller ikke at finde i kamptruppen i seneste spillerunde, hvor man tabte til Everton. Nu er spørgsmålet så, hvor længe der går, før den tidligere FC Nordsjælland-stjerne er tilbage igen.





Så presset er din Superliga-klub



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

Carlo Ancelotti antyder farvel



Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker



Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk