Manchester United blev ikke spået de store chancer inden dagens udekamp mod Liverpool, men Ruben Amorims tropper leverede en overbevisende præstation mod Premier Leagues tophold og hentede et uventet 2-2-resultat.
Og efter slutfløjtet var Peter Schmeichel særdeles begejstret over både underholdningsniveauet og præstationen fra gæsterne, da den tidligere Manchester United-målmand analyserede kampen i Viaplays studie på sidelinjen på Anfield.
– Sikke en kamp! Så mange chancer og så mange gode præstationer. Fra et Manchester United-perspektiv, at man kommer herfra med uafgjort mod det bedste hold i Europa lige nu, og på den her måde, det er fantastisk, lød det fra Peter Schmeichel.
Amad Diallo udlignede til 2-2 i det 80. minut, og dybt inde i tillægstiden var Harry Maguire så tæt på at ende som den uventede helt for Manchester United, da den ofte udskældte forsvarsspiller sparkede over mål, da han modtog en aflevering fra Joshua Zirkzee i feltet.
– Zirkzee var nok offside. Det håber jeg i hvert fald. For hvis Harry havde sendt den der i nettet, og den så var blevet annulleret, så havde det været hjerteskærende for alle, især for mig, lød det fra Peter Schmeichel om den dramatiske afslutning.
Den danske legende tog efter slutfløjtet fat i Harry Maguire for at trøste forsvarsspilleren, der fremstod tydeligt frustreret over den misbrugte mulighed.
– Jeg talte med Harry. Jeg ville gerne sige til ham, at den var offside. “Du skal ikke havde det dårligt over det, den var offside”. Jeg sagde: “Det her var så godt, helt fantastisk”.
Afslutningen var generelt hektisk, og Peter Schmeichel glædede sig over, at det imødesete brag levede op til forventningerne.
– Sikke en kamp, det var. Der var en stor chance minuttet inden, og lige inden havde Liverpool to store chancer. Og 30 sekunder inden da havde Manchester United en anden chance. Det var fuldstændigt fantastisk. Forrygende, helt forrygende, lød det fra den tidligere danske landsholdsmålmand.
Med det ene point på Anfield kravler Manchester United op på 13. pladsen i Premier League-tabellen.

Så presset er din Superliga-klub

Det bobler med mål i Champagne-land

AaB – Sønderjyske

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl
Kære FC København: Hvad venter I på?

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det