Ifølge flere fremtrædende medier er Christian Eriksen nået til enighed med Brentford, og dermed er der lagt op til et fantastisk Premier League-comeback for den danske stjernespiller.
Det er en nyhed, der selvsagt har vakt jubel i Danmark, men også i England er Christian Eriksens retur en glædelig nyhed. Tipsbladet har således talt med BBC's ledende fodboldskribent, Philip McNulty, der vurderer, at engelske fans vil være rigtig glade for at se Eriksen tilbage.
– Jeg tror, at folk vil være rigtigt glade for at se sådan en talentfuld spiller tilbage i Premier League. Ikke mindst fordi det vil betyde, at han heldigvis er sund og rask igen, efter det, der skete i sommer. Eriksen var en stor succes her, og fodboldfans vil glæde sig over sig at se en spiller af hans kaliber igen pryde vores liga, uanset hvilken klub han spiller for, lyder det således fra Philip McNulty.
Christian Eriksen har tidligere spillet 226 Premier League-kampe for Tottenham, og ifølge Philip McNulty er der ingen tvivl om, at den 29-årige dansker er et stort navn på de britiske øer.
– Han havde en stille sidste sæson i Spurs, i forhold til hans egne standarder, måske fordi der var så meget snak om, at han skulle videre. Men det ødelagde ikke hans omdømme som værende en spiller af den højeste klasse, der præsterede fornemt og leverede mange vidunderlige øjeblikke i årenes løb. Det vil være fair at sige, at han stadig har et rigtigt godt omdømme her i England, siger McNulty.
Utroligt for Brentford
Christian Eriksens næste destination ser ud til at blive Brentford, og ifølge Phil McNulty vil det være lidt af en aftale for oprykkerne, hvis de faktisk lykkes med at sikre sig den tidligere Tottenham- og Inter-profil.
– Det ville være utroligt for Brentford, hvis de lykkes med at hente Christian Eriksen, og jeg kan fortælle, at deres fans var yderst begejstrede allerede da det blot blev nævnt som en mulighed. Idéen om at se Christian Eriksen spille for en klub som Brentford ville have været latterlig, da han var i Spurs, men 'The Bees' er nu helt fortjent en Premier League-klub, der har fundet sig rigtigt godt til rette. Og der er selvfølgelig en stor dansk forbindelse med cheftræner Thomas Frank og generelt i klubben, siger Philip McNulty således.
– Det vil betyde, at han kan komme tilbage til London, og det vil selvfølgelig løfte Brentfords profil massivt. Det er en rigtig familieklub med et stemningsfyldt stadion, der ligger lige ved motorvejsafkørslen i det vestlige London, og han vil være garanteret en vidunderlig velkomst der. De vil elske ham og lade ham mærke deres kærlighed.
– Vi må afvente og se, om det kommer til at ske, men alle i Premier League ville glæde sig over at se en som Christian, der blev anset for at være sådan en fin spiller og person i sin tid her, vende tilbage til England.
Ifølge Sky Sports skal Christian Eriksen igennem et udvidet lægetjek i Brentford, før danskeren kan skrive under med klubben. Det kan du læse mere om her.

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Ked af Radošević-exit

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Vil købe Brøndby-spiller: ‘Vi arbejder på det’

Vil gerne forlænge med Brøndby

KÆMPE Jesper Sørensen-triumf: Banker Lionel Messi

På vej væk? ‘Op til FC København’

Tysk lokalderby med mål i begge ender