Når Rasmus Højlund bliver sin skade kvit, så tager han hul på sin sæson nummer to i Manchester United, og forventningerne vil utvivlsomt være større end i debutsæsonen.
Der skal scores mål for en af verdens største klubber, og håbet i den røde del af Manchester vil utvivlsomt være, at han overgår de 16 mål, han scorede på tværs af alle turneringer i sidste sæson.
Her får han ifølge angriberlegenden Dimitar Berbatov en vigtig hjælp i form af Ruud van Nistelrooy, der skal være Højlunds mentor i storklubben.
– Højlunds målrate skal forbedres. Han skal blive bedre, og det tror jeg også, at han kan blive. Når alt kommer til alt, handler det om hans koncentration. Han skal bevare koncentrationen på et højt niveau gennem alle kampe, for han har haft store målchancer, som han ikke har udnyttet, siger Berbatov til FUTBIN og fortsætter:
– Det er på det område, han skal arbejde hårdere, og det bliver ikke nemt, men det vil give ham meget. Særligt nu hvor United har Ruud van Nistelrooy i trænerstaben. Hvis ikke du udnytter den mulighed for at lære fra en af de bedste, som plejede at score mål for sjov, så spilder du tiden, slår Berbatov fast.
Det bliver ikke kun Rasmus Højlund, der skal lære fra en af klubbens største målscorer gennem tiden. Også nyindkøbet Joshua Zirkzee vil nok søge råd hus bulgareren, og man må bare sige, at Zirkzee fik en fremragende start på United-karrieren, da han scorede sejrsmålet mod Fulham fredag aften.
Dimitar Berbatov glæder sig over, at der nu er mere konkurrence på toppen, men han vil ikke afsløre, hvem han foretrækker i startopstillingen.
– Mit ønske, særligt nu hvor Rasmus allerede har haft et år i Premier League, er, at de skal score mål så tidligt som muligt. Det er sådan, at angriberne bliver bedømt. Som angriber kigger jeg også på mange andre ting: Hvordan de åbner banen op, hvor meget rum de skaber for deres medspillere, hvordan de kontrollerer bolden, falder tilbage for at få bolden og så drive den frem, siger han.
Berbatov slår dog fast, at målene er det vigtigste, og at det er glimrende for Erik ten Hag at råde over forskellige spillertyper, nu når sæsonen er så lang.
Rasmus Højlund er i øjeblikket ude med en lårskade.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Så presset er din Superliga-klub

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller
Kære FC København: Hvad venter I på?

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’