Søvnbehov sender landsholdet tidligere til Finland

Landsholdet prioriterer god søvn højt inden søndagens EM-kvalifikationskamp i Finland.



Det danske fodboldlandshold rejser allerede til Finland fredag eftermiddag forud for søndagens EM-kvalifikationskamp i Helsinki.

Normalt rejser landsholdet først til en udekamp dagen før kampstart, men i dette tilfælde ville det gå ud over landsholdsspillernes mulighed for at få sovet godt, forklarer landstræner Kasper Hjulmand fredag formiddag i Helsingør.

– Vi har valgt at rejse en dag tidligere end normalt, fordi den afrejsetid vi kunne få lørdag var tidligere end normalt. Det ville gøre, at vi skulle rigtig tidligt op for at kunne rejse.

– Hvis vi skulle flyve lørdag morgen, så skulle vi op klokken 6.30, spise morgenmad og tage af sted. Det ville gå ud over muligheden for at få søvn, og søvn er vildt vigtig i forhold til restitutionen, når der kun er tre dage mellem to kampe.

– Vi vægter søvn højt, så det passer os bedre, at spillerne har kunnet sove godt op til i dag (fredag, red.), så kan vi træne her, flyve til Finland og spise aftensmad deroppe. Så har vi en lang lørdag i Helsinki, hvor spillerne kan få lov til at sove til sent, siger Kasper Hjulmand.

I forvejen har landsholdsspillerne tit en skæv søvnrytme efter sene kampe, fordi adrenalinen stadig pumper.

– De fleste spillere sover jo først klokken fire eller fem om natten efter en sen kamp. Det passer også meget godt med, at det er der, jeg sover efter en kamp, siger Hjulmand, der natten mellem torsdag og fredag har genset og analyseret 4-0-sejren over San Marino.

Den kamp sluttede cirka 22.45, men landsholdsspilleren Mathias Jensen faldt eksempelvis først i søvn næsten fem timer senere.

– Jeg faldt i søvn klokken halv fire eller sådan noget. Det betyder meget at få sovet ordentligt, når man er fodboldspiller, for søvn er den bedste restitution.

– Det er bare ikke altid så nemt at falde til ro, når adrenalinen kører rundt i kroppen. Det kan være frustrerende ikke at kunne falde til ro, men det er noget, jeg har prøvet mange gange, siger Mathias Jensen.

I nattetimerne ender han ofte med at se en serie eller en film for ikke at tænke for meget på den kamp, han lige har spillet, men han vil gerne ændre den vane.

– Jeg prøver at koble af og få hovedet til at falde til ro. Jeg er ikke så god til at få læst, men jeg vil gerne blive bedre til det. Jeg har også hørt, at man bliver træt af at læse, så det må jeg få prøvet. Jeg plejer at se noget i stedet for, siger Mathias Jensen.

/ritzau/





Det var fuldstændig galimatias!



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

– Han har brug for at score



‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller



Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’