Christian Eriksen forventes at få sit comeback på lørdag, når Brentford møder Newcastle i Premier League, og forud for Leicesters Conference League-opgør mod Randers har Kasper Schmeichel nu udtalt sig om landsholdskammeratens vej tilbage til grønsværen.
– Ja, han er langsomt ved at komme tilbage. Det er fedt at se ham tilbage… det var en forfærdelig skade, han skulle igennem. Når man som spiller ved, hvordan det er at være langtidsskadet. Det er en forfærdelig tid i ens liv. Så at se ham tilbage ude på banen er fedt. Det er dejligt for holdet, og vi har alle set, hvor god han er som spiller. Så det er godt, at han kommer tilbage, lød det således fra Kasper Schmeichel på et pressemøde for danske og engelske journalister.
Ifølge den danske landsholdsmålmand er det klart, at der nok vil være en smule ængstelighed i de første minutter, men herefter bliver det Eriksens spillemæssige kvaliteter, der vil komme i fokus.
– Der vil altid være den følelse af, ja, nok nervøsitet, når han går ind til sin første tackling og alt den slags. Men når det er af vejen, så vil man se, at han vender tilbage til at være den spiller, han var. Så jeg ser frem til, at han bliver mere involveret. Det vigtigste er nok, at det ikke bliver forhastet, siger Kasper Schmeichel.
På pressemødet fortalte Kasper Schmeichel, at det var i forbindelse med Lars Høghs begravelse i midten af december, at han kunne se på Christian Eriksen, at han mentalt var klar.
– Jeg har talt mange gange om mine følelser om Christian. For mig er han en af de bedste spillere, jeg har spillet med. Og det er bare utroligt at se ham tilbage. Jeg så ham til en begravelse, desværre, for et par måneder siden. Og jeg kunne se i hans øjne, at han var klar. Der var den ild i hans øjne. Viljen til at komme tilbage var der, lød det således fra Kasper Schmeichel.
Ifølge Leicester-målmanden skal Thomas Frank prise sig lykkelig for, at det er lykkedes at hente en stjernespiller på Christian Eriksens niveau.
– Det er glimrende for Brentford, synes jeg. Tre assister har han lavet i de to træningskampe, han har spillet for Brentford bag lukkede døre. Det viser, at han er ved at finde sig selv. Og personligt kan jeg bare ikke vente med at se ham spille i Premier League, og for mig endnu vigtigere, på landsholdet, siger Schmeichel.
Det er på lørdag klokken 16.00, at kampen mellem Brentford og Newcastle sparkes i gang.

Så presset er din Superliga-klub

‘Det er forfærdeligt!’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller
Kære FC København: Hvad venter I på?

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!