Tipsbladet i Helsinki.
85 minutter skulle der gå, før de omkring 2.000 medrejsende danske fans havde noget at juble over.
Pierre-Emile Højbjergs hammer fra kanten af straffesparksfeltet strøg forbi Lukas Hradecky i det finske bur til 1-0. Danmark holdt stand i den resterende del af kampen, og så kunne jublen for alvor bryde ud.
Det danske landshold var hurtige til at bevæge sig mod det ene hjørne af det olympiske stadion, tage opstilling på løbebanen og brøle forløsningen ud sammen med de medrejsende fans.
Og her fik Rasmus Højlund en ny rolle, som han kan skrive ved siden af "Manchester United-angriber" på cv'et.
– Det var super fedt. Det var lidt en drengedrøm. Det var hyggeligt at få fat i mikrofonen og snakke med fansene, siger Rasmus Højlund, der var med til at starte slagsangen "Vi er danskerne," efter kampen.
– Jeg tror gerne, at de [landsholdskollegaerne, red.] vil have, at jeg tager noget mere ansvar. Og at jeg er en af de unge, som ligesom skal op nu og vise mit værd på landsholdet. Det giver et boost, og jeg er glad for det.
Der er dog lidt mere til den historie end måden Rasmus Højlund, der iøvrigt fik de sidste 45 minutter på banen, fremlægger det på.
– De sidste par dage har han stukket lidt til mig, fordi han synes, at jeg mumlede lidt nede foran fansene i Parken. Nu ville jeg gerne sende ham ud, så vi andre kunne grine lidt af, at det er ham, der mumler, siger Pierre-Emile Højbjerg, der stod med mikrofonen efter sejren i Parken over San Marino.
Pierre-Emile Højbjerg med mikrofonen efter sejren på 4-0 over San Marino (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
– Det handler mest af alt om, at vi gerne vil give noget tilbage, og at de også får en følelse af, at vi ser, at de kommer. Det gør vi, og det var klasse. Det blev gjort ordentligt fra alles side, og det er i sidste ende det vigtigste at kunne fejre tingene sammen, siger Højbjerg, der bakkes op af Yussuf Poulsen.
– Det var fedt. Det er fedt, når der er så mange, der rejser med. Vi er glade for, at danskerne gider tage turen. Det gør en forskel både før, under og efter kampen. Det er fantastisk, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Nu rejser de danske landsholdsstjerner tilbage til deres klubhold med to friske sejre i bagagen og en delt førsteplads i deres EM-pulje. Næste samling finder sted i oktober, hvor man møder Kasakhstan og San Marino.

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

I dialog med Brøndby

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Nartey bliver den helt store Brøndby-helt

Så presset er din Superliga-klub

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Hyldes af Christian Eriksen

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

En umulig mission at holde på ham

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Brandvarme Makienok sænker OB

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Birk overrasker med flere ændringer

Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB

Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score

Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti