Montenegros store stjerne: En af de største sejre nogensinde

Stevan Jovetic jublede efter Montenegros sejr på 1-0 over Danmark, og han kalder resultatet for et af de største i nationens korte levetid.



Mens Danmark skridt for skridt kommer længere væk fra VM-slutrunden i Rusland i 2018, er Montenegro kommet flere skridt nærmere.

Nationen, der blev selvstændig i 2006 og spillede sin første landskamp i 2007, har syv point for de første tre kampe, hvilket er samme antal som Polen. De to nationer har et forspring på to point til Rumænien og fire til Danmark.

Mod Danmark var Inter-spilleren Stevan Jovetic arkitekten bag Montenegros sejr, da han først tørrede Thomas Delaney og efterfølgende lobbede bolden over to fremadstornende forsvarsspillere, så Fatos Beciraj kunne score kampens eneste kasse.

Og Jovetic lagde ikke skjul på, at resultatet er kæmpe stort for montenegrinsk fodbold.

– Det er en af de største sejre i Montenegros historie. Men vi har ikke opnået noget, for det er kun den tredje puljekamp. Vi er startet godt, men vi skal blive bedre skridt for skridt, og det håber vi lykkes, siger den 27-årige angriber, der har en fortid i blandt andet Manchester City og Fiorentina, og forklarer:

– Det er et kæmpe resultat, for vi spillede mod et stort hold på udebane. Vi forventede, at Danmark ville have bolden meget, og så ventede vi på kontraangreb. Jeg synes, vi gjorde det godt, og til sidst tog vi de tre point. Det var vigtigt, siger han.

Skulle det lykkes Montenegro at spille sig til VM, vil det være en kæmpe overraskelse, men drømmen er kommet nærmere for Jovetic og Montenegro – uden at det dog fylder meget i hovedet på angriberen.

– Det er tidligt at tale om, men det her giver os da selvtillid. Vi skal blive bedre for hver kamp, der går, men vi gjorde det godt. Vi løb meget, vi kæmpede meget. Vi skal blive bedre med bolden og have den mere. Danmark havde bolden hele tiden, så det skal vi forbedre. Men vi vandt, og det var det vigtigste.

Jovetic stod for kampens detalje, da han med en fremragende assist var arkitekten bag kampens eneste scoring, og der var et skær af en Laudrup-aflevering over måden, Jovetic spillede bolden over to fremadstormende forsvarsspillere.

– Først fik jeg bolden, og så ville jeg skyde med højre, men der var en dansk spiller i vejen, så jeg gik til den anden side og tog endnu en berøring. Jeg så, at der kom to eller tre frem for at blokere, og så var det bare med øjet, at jeg så Beciraj. Det går hurtigt, så det er også svært at forklare, siger han.

Mens Danmark nok får en over nakken i den danske presse, kommer Stevan Jovetic ikke til at kaste med mudder mod det danske hold.

– Jeg har ikke lyst til at tale om svagheder. Danmark er et godt hold, der er gode spillere. De er stadig med, for der er kun spillet tre kampe. Jeg ønsker dem det bedste, siger han.





Nu taler han om Kasper Dolberg-transfer



TOPNYHED

Mangeårig Superliga-profil til prøvetræning på TV2


PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Sprudlende Barcelona ydmyger Dortmund



Succes i FCM-samarbejdsklub: ‘Lærte mig meget’

14 har udløb i SL-klub: Så dropper jeg alkohol!

Jan Mølby: Jeg er virkelig imponeret

Historisk dansker: Det var næsten en forbandelse

Kæmpe stikpille: Jeg har løftet trofæer



Smith_Nielsen_Sune TIPSBLADET SPECIAL

Denne offensivstjerne bør være på FCK’s liste


Storklub forsøgte at købe Superliga-stjerne

Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Modstander med kæmpe sviner af André Onana

Dansker er endelig klar efter skrækskade



Tidl. Superliga-spiller får hug som TV-ekspert


NFL-superstjerne skylder dansker kæmpe tak

Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Eksperter sætter kombineret FCK- og BIF-opstilling

Av, av: FCM kan sætte negativ klubrekord

Paul Scholes opsøgt af rasende Man Utd-spiller


INTERVIEW

Uwe Rösler roser Brøndby-spiller


Brøndby tildeles ny pyro-bøde

Køb denne Superliga-stjerne, Brøndby!

Tidligere FCM-profil vender tilbage til Brentford

Wow! Sket for første gang i historien



Real Madrid slagtes – meldinger om intern uro

Mangler FCM lederskab? ‘Tanken har været der’

Laudrup: Enden af en æra

PSG og Aston Villa i CL-målfest

– For at være ærlig er jeg lidt målløs

Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Inter kupper Bayern München med sent sejrsmål

‘Det er afgørende for Brøndby, at han er god’


TOPNYHED

FCK floppede: Der var for meget negativ energi


Cristiano Ronaldo i sorg: ‘Tak for alt’

Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uskarpe FCM-esser i fokus: Bliver så sort-hvidt

FCK’s karantæne-gyser ventes afgjort til maj

Michael Laudrup slår fast: Det må man aldrig!

Dansk klub stolt – 17-årig prøvetræner i udlandet

Kommende FCK’er tjekker ind på mytisk gymnasium

Politichef med klar opfordring inden derby

Vandt alt med Barca – nu arbejder han i Intersport

Helt vildt: Tidl. Superliga-spiller på alles læber

Manchester City lurer på brandvarm PL-stjerne

Nervøs cheftræner: Bange for dansker bliver solgt

– Alt andet vil være en skuffelse

Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Neestrup-ros fra uventet kant: ‘Overlegent’

Kæmper med skader – men troen er urokkelig

Thomasberg drøftede flere spillere med Riemer

Rundens Hold i Superligaen – 24. runde

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Kvistgaarden med særlig hyldest: ‘Er du sindssyg!’

Storklub jagter Brentfords målmand

Henter talent i FCK