– Min mormor Lis på 85 år læser alle rygterne

Matt O'Riley har en mormor i Horsens, som går meget op i barnebarnets karriere. Celtic-spilleren håber, at hun får mulighed for at opleve hans debut på det danske A-landshold.



Tipsbladet i Helsingør

Uge efter uge er der nye rygter om Matt O'Riley, og hvis den danske landsholdsspiller, som tørner ud for den skotske storklub Celtic, vil opdateres på rygtestrømmen, skulle man tro, at opkaldet ville gå til hans agent. 

For Matt O'Riley vil det dog give langt mere mening at give hans mormor Lis et kald.

– Jeg prøver ikke at tænke så meget på det, men min mormor på 85 kan meget godt lide at læse om det, og hun ser hver eneste kamp, jeg spiller for Celtic. Hun har været på stadion, men de fleste kampe ser hun på TV, fordi hun bor i Horsens. Hun er syg nok – hun er på Twitter hver eneste dag og bare scrolle, scrolle, scrolle. Det er derfor, hun stadig er i live, tror jeg, siger O'Riley, mens han sidder i sofaen på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor det danske landshold lige nu er samlet.

Midtbanespillerens mormor følger naturligvis også spændt med i denne uge, hvor hendes barnebarn kan få debut på det danske landshold. Matt O'Riley håber, at han kan få det ønske til at gå i opfyldelse.

– Hun har ikke så meget tid tilbage, så det vil være stort, hvis jeg får debut, mens hun lever. Jeg håber, jeg kommer til at spille, mens hun stadig kan se det, siger Celtic-spilleren og tilføjer, at mormor i øjeblikket døjer med lidt sygdom i kroppen og derfor ikke vil være at finde i Parken på fredag. 

Hvad angår de mange transferrygter, som mormor og mange andre labber i sig, tager Celtic-spilleren dem i stiv arm.

– Jeg har spillet Champions League mod mange gode hold, og jeg synes, jeg er klar (til at tage næste skridt, red.), men jeg spiller allerede for et godt hold. Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, lyder det fra O'Riley.

En stille fyr
Matt O'Riley gennemfører interviewet på dansk, men det er tydeligt, at han ikke føler sig 100 procent hjemme i det danske sprog. Derfor er han heller ikke den, der råber højest i landsholdslejren.

– Jeg er en stille type, der ikke går rundt og snakker så meget, men ude på træningsbanen kan jeg godt vise lidt mere. Det har været nemt at komme ind på holdet, og jeg har fået talt med de fleste spillere, siger han.

Han fortæller, at især Mads Hermansen, som han kender fra U21-landsholdet, har taget godt imod ham, men mest af alt vil han lade fødderne tale. 

– Før San Marino-kampen viste Hjulmand mig lidt om taktikken, så jeg ved godt, hvordan jeg skal spille, hvis jeg kommer på banen. Jeg er sikker på, vi skal have flere samtaler. Jeg kan både spille som 6'er, 8'er og 10'er. Christian Eriksen er ikke med, og han er den spiller med mest kvalitet. Måske øger det min chance for at få spilletid, men samtidig har vi mange gode midtbanespillere, lyder det fra Matt O'Riley.

Midtbanespilleren er i denne sæson noteret for syv mål og seks assists for Celtic. 





Emiliano Marcondes runder vild milepæl



Kenneth_Emil_Petersen HELT VILDT

– De har ikke en chance for at blive dansk mester


– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster



Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før



FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status

‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Snød han FCK? Buksa reagerer på omstridt situation

Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Slam! FCM-skurk var sin kongeløn værd i dag!

FCK-spiller blev pillet ud med bukserne nede

Matt O’Riley har lagt stor nedtur bag sig