Alle kender naturligvis familien Schmeichel. Peter var verdens måske bedste målmand, da han spillede for Manchester United i 90'erne, og Kasper Schmeichel har i Leicester City også udviklet sig til en af de bedste.
En lidt mindre kendt målmandsfamilie er familien Bernat. Hans Christian Bernat er i kassen hos fynske OB og ligner en solid keeper, og han er gået i fodsporene på sin far, Robert Bernat, der spillede en enkelt Superliga-kamp for Vejle Boldklub og også spillede for Næsby Boldklub.
Og så er der familien Iversen. Det er i sandhed en målmandsfamilie.
Historiens omdrejningspunkt er Esbjerg og EfB, hvor 24-årige Daniel Iversen, der er udtaget til landsholdet og i dag en vigtig spiller for Preston, fik en del af sin fodboldopdragelse. Og hvor hans lillebror, 15-årige Lukas Iversen, er en keeper, man håber meget på, og i efteråret skrev under på en ungdomskontrakt.
Deres far, Ivan Iversen, har selv en fortid som målmand og målmandstræner, omend på et lidt lavere niveau.
Og Ivan Iversen har en stor andel i, at Daniel Iversen er blevet så god, som han er, og at Lukas Iversen også har gode muligheder for at nå langt. For han har på en rigtig og respektfuld måde sikret sig, at børnene var bevidste om, hvad der skulle til for at nå topfodbolden.
– Farmand Ivan har altid stillet store krav til dem og sørget for, at de har levet professionelt. Det samme med deres mor, Tina. Og det mener jeg på en rigtig god måde, siger EfB's akademichef, Lars Vind.
Landsholdsudtaget
For Esbjerg fB er det med stor glæde, at man har set, at Daniel Iversen er udtaget til det danske landshold, der møder først Holland og siden Serbien i et par testkampe.
Og for Lars Vind er det også noget særligt, da han kender Daniel Iversen gennem mange år.
– Daniel har altid været en meget talentfuld målmand. Han dukkede op hos os som U13-spiller, og Daniel har altid været en stærk målmand. som gennem ungdomstiden stort set altid har været den bedste på sin årgang.
– Jeg har selv været træner for ham. Allerede som U15, var Daniel med på U17-holdet, da jeg var træner for holdet.
– Han har altid haft en udstråling, og om det er kamp eller træning, har han altid haft en positiv hovering over for sin direkte modstander. Alt blev gjort til en kamp.
– Udover udstrålingen har han også redningerne, han fylder godt i målet, og så er han hurtig på stregen, siger Lars Vind.
Allerede i en tidlig alder forlod Daniel Iversen Danmark og EfB. Keeperen blev i januar 2016 – som 18-årig – solgt til engelske Leicester City. Her er han stadig på kontrakt, selv om han ikke har formået at slå igennem i klubben. Det skyldes blandt andet, at det er Kasper Schmeichel, han spiller bag.
Så Daniel Iversen har ført en tilværelse som udlejet spiller siden sit skifte til Premier League-klubben, men i denne sæson har han været forrygende for Preston fra den næstbedste engelske række. Så meget, at Iversen er blevet bemærket i England. Og altså også af Kasper Hjulmand.
Ny kontrakt til talentet
For Lukas Iversen er livet som fodboldspiller først ved at starte. Der er store forhåbninger til den 15-årige målmand, som i efteråret skrev under på en ungdomskontrakt.
Men EfB er også bevidste om ikke at lægge for meget pres på Lukas Iversen, der skal finde sin egen vej i fodbolden.
Lukas Iversen fik ungdomskontrakt med EfB, da han fyldte 15 år i efteråret. Foto: Esbjerg fB
– Vi gør meget ud af ikke sammenligne de to – det er to forskellige typer og to forskellige perioder i EfB. Lukas har en predicted height, hvor han kan blive lige så stor som Daniel. Der er han ikke helt endnu. Han er også født sent på året, lige i slutningen af oktober, så han har ikke den samme modenhed, som Daniel havde på det tidspunkt.
– Men Lukas har et rigtig godt potentiale. Han er god med fødderne og kan spille spillet. Han er faktisk også redningsstærk på stregen. Det er klart, at qua at han ikke har den store fysik endnu, råder han ikke helt over feltet, siger Lars Vind og gentager:
– Det er to forskellige mennesker, og der skal vi ikke ud i at sammenligne dem. Lukas har sit eget forløb, og han får også sin egen karriere. Vi presser Lukas som den, Lukas er, og det bliver spændende at følge ham.
Stolthed
Med Casper Nielsens efterudtagelse er der tre EfB-udviklede spillere på landsholdet, og så er Martin Braithwaite end ikke udtaget. Denne gang er også Philip Billing med, og det glæder akademichefen.
– Vi er megastolte, når Braithwaite, Casper Nielsen, Billing eller Daniel Iversen udtages. Vi er stolte af, at vi kan være med til at bidrage til landsholdet.
– Jeg synes, det er fedt, at vi har EfB-spillere, der kan klare sig nationalt og i Europa. Og nu arbejder vi hårdt på, at de næste kan komme frem.
Hvem ved, måske det om nogle år er Lukas Iversen, der indkaldes til landsholdet.
Danmark møder Holland på udebane lørdag, og tirsdag gæster Serbien Parken.

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Dansk drømmekamp i Norge

Flere overraskelser fra start til Superliga-brag

FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby
Kære FC København: Hvad venter I på?

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

Klubchef reagerer på FCK-rygte: Han er god!

Dansk trænerduo fyret – klubboss forklarer

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard