Hjulmand har 45 spillere i tankerne til landsholdstruppen

Kasper Hjulmand udtog ikke Lasse Schöne, Jens Stryger Larsen og Christian Gytkjær i sin første trup.



Kasper Hjulmand lukker som ny landstræner ikke døren for spillere, der ikke kom med i den trup, han mandag udtog til Nations League-kampene mod Belgien og England i september.

De vragede spillere kan komme med senere. Og nogle af de udtagne kan spille sig af holdet.

– Dem, der er med i denne trup, er ikke skrevet i sten. Jeg tror, at der kommer til at ske ting og sager i efteråret.

– Der er nogle spillere, der kan spille sig med igen. Der er også nogle, der skal spille sig ind som nye. Og der er også spillere i truppen, der måske falder i niveau, siger Hjulmand.

Han har 40-45 spillere i tankerne til truppen lige nu, men må maksimalt have 24 med til de kommende Nations League-kampe.

– Alle danske spillere, som drømmer om at spille EM næste år, og som godt kunne tænke sig at være med omkring landsholdet, er i spil. Der er ikke nogen, der er pensioneret, lover Hjulmand.

Mandag præsenterede han truppen på et pressemøde i Parken og kunne fortælle, at Udinese-backen Jens Stryger Larsen er ude på grund af en skade.

– Jens Stryger er desværre ikke til rådighed. Han har fået foretaget et mindre indgreb, som gør, at han ikke er kampdygtig. Så han var ikke i betragtning. Han er ude lige i øjeblikket, siger Hjulmand.

Midtbanespilleren Lasse Schöne fra Genoa var heller ikke med i truppen, og det er der flere årsager til.

– Jeg ville faktisk gerne have haft Schöne med. Schöne og Genoa-spillerne starter med at træne på torsdag. Måske først på fredag. Og vi skal mødes på mandag med landsholdet.

– Så der er nogle ting, der bare ikke kan lade sig gøre i denne udtagelse. Vi skal tænke os godt om med spillerne.

– Derfor synes jeg også, at det er forkert, at vi kun har tre udskiftninger i kampe, hvor vi er i pre-season, siger Hjulmand.

Angriberen Christian Gytkjær fra Monza blev også fravalgt i denne omgang. Hjulmand satser i første omgang på Kasper Dolberg og Andreas Cornelius.

– Det er der to årsager til. Vi har to centrale angribere med – Dolberg Cornelius. Og Gytkjær er lige startet med at træne.

– Vi kan ikke have mange med, som er startet med at træne i denne uge, og som vi ikke ved, om vi kan få op at spille igennem mod Belgien, forklarer Hjulmand.

/ritzau/





Glem strategien og gå all in på Christian Sørensen



” Det mener Tipsbladet

Lyv ikke for jer selv om Brøndby Stadion


AaB og Vejle deler point i bundgyser

Liverpool-fiasko



Neestrup skifter system

Vildt: Barcelona-stjerner i totterne på hinanden

Lyngby misser gylden chance for point

Bizart selvmål i ny Viborg-sejr

Er det sæsonens dårligste straffespark?



TIPSBLADET SPECIAL

FCK-backup vil være stjerne for AGF


Wow! Bakiz scorer drømmekasse

‘Onugkha skal som udgangspunkt tilbage til FCK’

FC Nordsjælland – FC København

‘Var enig med en klub i udlandet’



LIGE NU

Første gang nogensinde i dansk topfodbold?


Vejle Boldklub – AaB

Stortalent forlænger med FC Midtjylland

FCK-gensyn: ‘Det vil altid være specielt’

Jens Hammer Sørensen åbner for at blive træner

Forlænger med FC Nordsjælland


TOPNYHED

Dansk kamp afbrudt grundet homofobiske tilråb


UEFA offentliggør: FCK tjente kassen på Europa

Viborg FF – Sønderjyske

FC Nordsjælland-træner fremhæver FCK-duo

Superliga-stjernes eks-træner så det omgående



Silkeborg IF – Lyngby Boldklub

Ham vil City købe som De Bruyne-erstatning

Dansk magi i MLS

Neestrups forbandelse: Det nager altid

Skarpe normannere invaderer Sydfrankrig

Topscorertitel lurer: ‘Ville jo stå og lyve’

José Mourinho får karantæne

Brøndby IF – AGF


Er det Andreas Christensens næste destination?


FCM’er gik viralt: 99 procent positivt

Jakob Michelsen rødglødende: ‘Luk hele lortet!’

‘Alle vidste, han ville blive større end Danmark’

Aston Villa sejrer i egen hule

Inter smider point mod bundhold

Fanklubben: Hvad er planen, Menno?

Kasper Schmeichel chokerede fredag – nu er der nyt

Afslører: Afviser bud fra AGF på angriber

Paris Saint-Germain er franske mestre

Enorm Real Madrid-fiasko

Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

N’Doye: Tjente kassen – fortryder det inderligt!

Kæmpe dag i Brøndby

TV-vært drømmer om at købe sig ind i dansk klub

Arsenal dummer sig mod Everton

Sindssygt: Man Utd-talenter vinder ligakamp 13-1

Stor Fredericia-triumf mod OB

Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

Råder Premier League-klub: Hent AC, men…

FC Københavns Robert Silva er skadet

– Han kan blive fremtiden på landsholdet

Superstjerne ser to sider af Benjamin Tahirovic