Tipsbladet i Brøndby.
Matt O'Rileys navn har i dagene op til tirsdagens landsholdsudtagelse været centrum for mangt og meget.
Ikke kun for hans præstationer på banen, men også fordi, at han af Sky Sports blev nævnt som værende en af dem, der kunne blive udtaget af Kasper Hjulmand til de kommende landsholdsopgaver mod Kasakhstan og San Marino.
Situationen var dog en anden tirsdag, da Kasper Hjulmand valgte sine 23 mand. Her blev Philip Billing foretrukket, men det betyder ikke, at Matt O'Riley er langt fra det danske landshold.
– Vi er i kontakt med vores spillere løbende og det gælder også Matt. Vi har et indgående kendskab til Matt og har været deroppe flere gange. Han har trænet med os i de to juni-samlinger på Frederiksberg, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse og tilføjer:
– Vi følger det hele, men i den her omgang, har vi ikke kigget efter den type. Men det er godt at se, at han er kommet godt afsted. Nogen gange kører de [medierne, red.] nogle kampagner, men det kommer ikke fra mig, siger landstræneren med reference til artiklen fra Sky Sports.
22-årige Matt O'Riley har fået en flyvende start i Celtic, som for nyligt forlængede hans aftale frem til 2027, og det har hans træner Brendan Rodgers også fortalt Kasper Hjulmand, hvis han da ikke i forvejen vidste det.
– Jeg gav ham en opdatering, og jeg kender Kasper rigtig godt fra vores samtaler om de danske spillere, jeg havde i Leicester. Matt er i høj grad i hans tanker, sagde Rodgers for nyligt til The Scottish Sun.
Kasper Hjulmand var dog ikke meget for at fortælle, hvad samtalerne med trænerkollegaen går ud på.
– Jeg taler med mange trænere. Og at Brendan så er ude og sige, at vi har talt sammen, det er fair nok.
Men jeg går ud fra, at det er om Matt?
– Ja, men jeg taler med rigtig mange trænere om vores spillere, og jeg fortæller aldrig, hvad vi snakker om i vores samtaler. Så jeg har talt med Brendan, ligesom jeg har talt med alle mulige andre trænere.
Matt O'Rileys navn klinger ikke ligefrem dansk, og det er fordi, at han er født og opvokset i England. Hans mor er dansk, og det er årsagen til, at han kan optræde for Danmark. Han er allerede fast mand på U21-landsholdet.
Men han har også ungdomslandskampe for England på cv'et, og dem kan han i princippet stadig vælge at tørne ud for, hvis Gary Southgate udtager ham. Matt O'Riley har dog ved flere lejligheder svoret troskab til Danmark.
Faktisk er der også gået rygter om, at han kunne repræsentere et helt tredje land, men i et interview med Tipsbladet er de dog blevet skud ned. Det kan du læse mere om her.

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea