Kasper Hjulmand stopper som landstræner

Kasper Hjulmand er færdig som landstræner.



Kasper Hjulmand stopper som dansk landstræner.

Det har DBU netop meldt ud.

Kasper Hjulmand har evalueret sig frem til, at det danske landshold har brug for ny energi.

Hjulmand nåede at stå i spidsen for landsholdet i tre slutrunder. EM i 2021, der blandt andet blev spillet i Danmark, hvor man nåede semifinalen. VM i 2022, hvor Danmark skuffende røg ud uden at gå videre fra gruppespillet.

Og så senest, hvor man nåede ottendedelsfinalen, men ikke formåede at vinde en kamp i løbet af slutrunden.

– Det har været en utrolig ære og privilegie at få lov til at være træner for vores alle sammens landshold igennem fire år. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, for at opnå succes og for at få folket til at samle sig om holdet. Det at repræsentere sit land er det absolut største, jeg kan forestille mig, og jeg vil se tilbage på en fantastisk tid med stor opbakning til vores drøm.

– Når jeg ser to år frem mod VM, kan jeg mærke, at det vil være bedst for holdet, at der kommer et nyt ansigt og nye idéer til, som kan skrive et nyt stort kapitel for dette fantastiske hold, og derfor er det bedst, at en anden fører holdet videre. Det handler ikke om mig. Det handler om, hvad der er bedst for holdet, siger Kasper Hjulmand til DBU's hjemmeside.

– I 2019 indgik jeg og Peter Møller en aftale med en fælles drøm om, at landsholdet skulle inspirere danskerne, spille for en fyldt Parken hver gang, og at vi skulle vinde noget for Danmark. Drømmen blev omsat til en klar og tydelig strategi, hvor vi bl.a. ville videreudvikle på ambitiøse infrastrukturplaner for fodbolddanmark. Bryde søjler ned internt og sætte skibe i søen, som vil kunne løfte danske fodbold mange år ud i fremtiden.

– Vi drømte om at bringe børnene og de unge tættere på landsholdene og i det hele taget gøre landsholdene mere relevant for befolkningen. Vi er ikke lykkedes med alt, men vi er kommet langt og har fået danskerne til at drømme stort. Jeg vil gerne sige en dybfølt tak for den kolossale støtte, jeg er blevet mødt med over alt, jeg er kommet. Det fællesskab med danskere i alle aldre og alle dele af landet er noget, jeg altid vil huske og værdsætte, siger han og fortsætter: 

– En speciel tak også til alle i DBU for tilliden. Tak til vores fantastiske stab og en meget dybfølt tak til alle de spillere, jeg har samarbejdet med. Det har været en ære, slutter Kasper Hjulmand.  

Midlertidig landstræner bliver Morten Wieghorst, der tager landsholdet frem til nytår, mens man vurderer, hvem der skal være ny landstræner.





Thomas Frank hylder ustoppelig duo



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land



Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie


Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub



– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø